Search
× Search
Jak správně podat mooring
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Jak správně podat mooring

Obavy z namotání mooringu. To je strach, který svazuje ruce mnohému (každému) začínajícímu skipperovi. Když dokážeme dělat věci správně, jde o zbytečné obavy. K tomu je ale nutné vědět, jak na to. Vše začíná u podávání mooringu. Vše je možné pohnojit již prvním krokem. Nebo také ne…

Připlouvá jachta, na molu nikdo není a vy jdete kolem. Chcete podat pomocnou ruku, ale místo podání záchranného lana podáváte oprátku. Podáte špatně mooring, který skončí v lodím šroubu. Kde se stala chyba?

Podáváte-li mooring tak, že přizvednete podávací lanko z vody jen tak, aby na něj háčkař z boku lodě dosáhl, je dost možné, že mooring nakonec skončí v lodním šroubu. Vzhledem k tomu, že je lano dlouhé a leží na dně v neodhadnutelné motanici, může se stát, že při vytahování toto zamíří někam před lodní šroub a ten si lano nasaje. A je hotovo.

Jak to udělat, aby k tomu nedošlo?

Je to snadné. Podáváte-li mooring, nejprve ho vytáhněte z vody tak, abyste ho měli celý napnutý. Z mořského (oceánského, říčního, jezerního) dna až k vám do ruky musí být napnutý. Volná část může být na molu, nebo ve vodě pod molem, to není důležité. Nyní ho napnutý odtáhněte mimo dráhu připlouvající lodě. Až když je jachta téměř na místě, přiblížíte se k ní s napnutým mooringem, který podáte háčkaři.

Jachta v té době obvykle brzdí. Znamená to, že lodní šroub nasává vodu vpředu (směrem od kýlu) a proud směřuje za loď. Mooring by tedy musel lodní šroub nasát zpředu. Protože dopředu je mooring napnutý a háčkař s ním stojí v první chvíli někde na úrovni lodního šroubu a napnuté lano míří dopředu, nelze ho namotat.

Je to snadné. Dobře podat mooring je základ. Zítra se podíváme, jakou chybu nesmí udělat háčkař.

Chcete-li naučit vše kolem přístavních manévrů, máme pro vás praktické kurzy. Jednodenní v Praze, třídenní v Chorvatsku. Tři dny ustavičných přístavních manévrů. Všechny jarní kurzy jsou vyprodány, připraveny máme kurzy podzimní. 

4204
Na horu