Search
× Search
Jak si odpočinout v bouřlivém počasí
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Jak si odpočinout v bouřlivém počasí

Plavba za bouřlivého počasí může být velmi únavná. Zvláště, když je na palubě nepočetná posádka. Jak si v takovém počasí odpočinout?

Řešením je, postavit loď do dryfu. Nadále nebude třeba sedět za kormidlem a pohyb lodě se výrazně zklidní. I když jde o jednoduchý manévr, bude chvíli trvat, než se vám vše podaří vyladit.

Postavení jachty do dryfu je snadné. Tedy alespoň první krok tohoto manévru. Uděláte obrat proti větru. Jen nepřetáhnete kosatku na druhý bok, ale necháte ji na návětrné otěži.

Nyní stočíte kormidlo proti větru a jachta by měla houpavým pohybem splouvat pomalu dopředu po větru.

Taková je teorie.

Grafika Lodní noviny

Grafika Lodní noviny

High aspect kýl je pro postavení do dryfu méně vhodný.
V praxi to bude složitější. Budete si muset hrát především s nastavením otěže hlavní plachty a vytočením kormidla. Chvíli vám zabereš, než najdete správný trim. Mnohem jednodušší a stabilnější je uvést do dryfu jachtu s delším kýlem. Potíže budou s moderními sportovními jachtami s high aspect kýlem. Ty jsou většinou dost nepokojné.

Když budete zkoušet tento manévr za běžného počasí s plnými plachtami, pohyb lodě bude dost rychlý, výkon plachet bude veliký. Lepší je vše vyzkoušet se zmenšeným oplachtěním.

Jakmile je jachta ve dryfu, její pohyb se překvapivě zklidní. Nemusí jít jen o potřebu odpočinku, ale například o chvíli na uvaření oběda, na počkání na dostatečnou výšku vody v přílivové oblasti, pro provedení nezbytných oprav, nebo koneckonců pro využití toalety, která je zrovna na špatném boku lodě a nesaje vodu na splachování. A samozřejmě, je to i jedna možnost, jak přečkat bouřlivé počasí na otevřeném moři. 

961
Na horu