Search
× Search
Jak si na palubě usnadnit život
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Jak si na palubě usnadnit život

Taháte plachtu na stěžeň a každý centimetr je tvrdě vydřený. Potřebujete zatáhnout genu a bez vinšny to nedáte. O refech raději ani nebudeme mluvit. Kde se bere ta negativní síla, která nám neustále hází klacky pod nohy?

Jmenuje se tření. Bez ní by nedržel hřebík ani šroub, auta by nebrzdila, vinšny by se nevyráběly a celý svět by vlastně vypadal jinak. Tak nějak jinak, méně stabilně.

Na vinšně je tření pomocníkem, na kladce nepřítelem. Na jiných než sportovních lodích se obvykle používají kladky bez ložisek, s jejichž funkčností je to snesitelné, když jsou nové a docela na levačku, když jsou staré.

Soukromá jachta

Na soukromé jachtě si nejvíce pomůžete, pokud vyměníte kladky za ložiskové. Změna bude nepopsatelná. Ale nebude to zadarmo. Proto o výměně raději před manželkou nemluvte.

Nechcete-li, aby mezi vámi v rodině překáželo tajemství, zvolte levnější variantu pomoci. Nebude to takový zázrak, ale pomůže to. Promažte, co promazat jde. Kladky, otěžové vozíky, drážky na plachty… Použít můžete například některý z přípravků McLube. Nejužitečnější bude pomocník zvaný Sailkote.

I tato pomoc bude výrazná. Plníte-li na lodi i jinou funkci, než kapitána se zvučným hlasem, určitě se vám to vyplatí. Při práci na palubě už si nebudete muset tak často otírat čelo.

Charterová jachta

Na charterové jachtě nejspíše nebudete měnit kladky a ani nebudete příštím posádkám promazávat kolejnice. Pak je tu pro vás jedno jednoduché řešení. Při práci s lanem se snažte obejít co nejvíce nefunkčních kladek.

Rolování geny například dělejte z přídě přímo u rolfoku. Fyzicky zdatný člen posádky (mezi balkánskými posádkami se používá manželka) se posadí na palubu k rolfoku, opře se nohama o přední koš a zabere přímo vpředu. Námaha může být i desetinová.

Stejně je třeba se zachovat při vytahování hlavní plachty. Nebudeme tahat z kokpitu, ale v místě, kde výtah vychází ze stěžně. V kokpitu jen dotahujeme.  Při refování můžeme také pomoci lanům u stěžně.

Znamená to sice opustit bezpečí kokpitu, vše je ale rychlé a spolehlivé. A někdy udělat rychle znamená, udělat bezpečně.

 

3642
Na horu