Search
× Search
Jak se vyhnout nervózním pátečním frontám u benzínových pump
Daniel Vodička

Jak se vyhnout nervózním pátečním frontám u benzínových pump

Pátek odpoledne benzínová pumpa v Biogradu před marínou. Při pohledu z dronu to vypadá, jako když se rojí včely. Houf lodí, který tepe životem, rozrůstá se a smrskává, krouží, přibližuje se, vzdaluje se a rozpadne se až s příchodem tmy. Nervózní závěr dovolené, desítky minut stresu, někdy i vzteku. Jak se tomu vyhnout?

Nejblbější zábava na páteční konec dovolené je nekonečné čekání na 50 litrů nafty. Jenže, jak se této taškařici vyhnout? S trochou tolerance ze strany charterové společnosti je to snadné. Stačí nabrat ve čtvrtek, pokud jste nedaleko, nebo pokud poplujete dále na plachty.

Bavme se například o Biogradu. Příkladem čerpaček, kde je možné nabrat, budiž čerpací stanice Zaglav na Dugim otoku, Tribunj, Vodice, Jezera, Murter při příjezdu z jihu a Zadar, Gaženica a Sukošan při příjezdu ze severu. Nejvzdálenější Vodice je od Biogradu necelých 20 mil. Na běžné pětačtyřicítce při 1800 otáčkách se může spotřeba pohybovat kolem 2,5 l/h. Rychlost se bude pohybovat (ať se nám to dobře počítá) kolem 5 uzlů. Znamená to, že z Vodice do Biogradu na motor na rozumné klidné otáčky to bude kolem 10 litrů paliva. Ručička palivoměru to nepozná. Znamená to ale, při tankování ve Vodici si dát záležet, aby byla nádrž plná. Tedy nabrat, chvilku počkat, a ještě pár litrů dopustit. Pokud to takto uděláte, bude stav nádrže cca stejný, jako při rychlém načepování v Biogradu. Chybět bude zanedbatelné množství.

Z dalších přístavů Zaglav je 17 mil od Biogradu, Zadar 15 mil. Spotřebu si dokážete spočítat.

Jen je třeba dávat pozor na otáčky motoru. Jste-li zvyklí to více vytáčet, může obsah nádrže spadnout více. Například 2500 otáček. Rychlost lodě stoupne k 7 uzlům. To znamená, že na 20 mil budou třeba 3 hodiny plavby. Spotřeba ale může vystoupat na 6,5 l/h. To už ale dělá ne spotřebovaných 10 litrů, ale 20. To je u 45 stop dlouhé jachty desetina nádrže.

Shrňme tedy výše uvedené. Vezmeme-li palivo na čerpací stanici do 20 mil od charterové základny, neměl by to být žádný problém. Může to být i dále, pokud poplujeme na plachty. Doporučuji však při přebírání lodi se na tuto alternativu zeptat a nechat si ji schválit. Některé charterové společnosti se tomuto řešení brání. Zeptat se a upozornit, že se na toto chystáme.

Někteří mě nyní budou chtít upozornit, že i ve čtvrtek odpoledne již jsou na některých pumpách fronty. Na to je jednoduchá odpověď. Ve čtvrtek dopoledne nejsou. Vzbudíte se, zajedete na pumpu, jdete se koupat, popojedete kousek na večeři a ani v pátek obvykle neplánujete žádnou honičku, proto by to mělo vyjít. Budete-li se bát, že vyjedete moc nafty, tak si spočítejte, kolik paliva spotřebujete na zpáteční cestu a naberte do kanystru. Přelévání z kanystru do nádrže sice není nic příjemného, ale určitě je to lepší, než strávit 2 hodiny ve frontě na pumpu.

 

2577
Na horu