Search
× Search
Jak se na loď zabalit…
Daniel Přívara
/ Kategorie: Zajímavosti

Jak se na loď zabalit…

Blíží se čas odjezdu na vysněnou plavbu a čeká nás balení. Pro někoho noční můra pro někoho chvíle pomazlení s novou a drahou výbavou. Někteří balí mnoho dní předem, jiní 20 minut před odjezdem. Většina si balí příliš. Příliš oblečení, příliš hraček a příliš zásob.

Někdo nosí na hromádku věci dle lety vytuněného seznamu, někdo přihazuje, co mu zrovna padne pod ruku. Ti nejšťastnější od minulé plavby ještě ani nestihli vybalit.

Jaké zvolit zavazadlo? Některým nestačí na týden tři hokejové tašky. Jiní se s přehledem vejdou do léta se menšícího příručního zavazadla leteckých společností. Dají se vést dlouhé debaty kolik čeho a co všechno s sebou potřebujeme. Všichni nemůžeme shodnout. Každý máme jiné návyky a potřeby komfortu. Někdo je schopen přečkat studené dubnové počasí v crocsech a manšestrákách, jiný na červencový týden v Chorvatsku veze výbavu na dubnové Špicberky. 

Moment, kdy člověk zjistí, jestli patří do jedné z extrémních skupin, bývá při nalodění.  Na molu se shromáždí hory zavazadel. Je ta moje hromada větší, nebo menší než ostatních? Zkušený skipper se často po obhlédnutí materiálu na molu jde raději vydýchat na příď.

Milovníci objemných zavazadel zjišťují své velké oči při vybalování do skříněk v kajutách. Jejich velikost je dimenzována pro ty nejúspornější. A to ještě nevstoupil do kajuty kolega se svým obrovským skeletovým kufrem, který by se dal uložit snad jen na místo záchranného ostrůvku.

Jednotná rada co si vzít s sebou, není. Dobře si zabalit je dovednost, která se tříbí zkušeností. Nepřímá úměra. S léty na moři se velikost zavazadla zmenšuje. 

Obecně se dá říci, že toho vozíme zbytečně mnoho. Stačí při vybalování kouknout, co jsme nepoužili.

Kolik můžeme v létě použít za týden triček? Potřebuji s sebou ponožky, když běhám na palubě bos? Pokud ano, jedny pro případ nouze? Kraťasy jedny na palubu a jedny na břeh? Kolikery plavky tak během týdne spotřebuji? Touto cestou se dá zabalit úsporně, velmi úsporně. Někomu to ale nestačí. Pak nastává problém, který znal už Neruda. Kam s tím? Velikost skříněk není nekonečná. 

Samostatnou kapitolu pak tvoří nářadí, lana, šekly, kotvy, dalekohledy, vesty, navigační pomůcky, kávovary, fény, mašinky na správný ohřev kojenecké stravy, defibrilátory, odborná literatura, bedýnky různých velikostí na reprodukci oblíbené hudby všem po okolí a samozřejmě lodičky na jehlovém podpatku, protože ty jsou na chůzi po dřevěném molu nejideálnější.  Jen tyto nezbytnosti vyžadují pro transport větší automobil dodávkového typu.

Otázkou je, jestli toto vše na týdenní plavbu mezi chorvatskými ostrovy potřebujete. Čím méně toho máme, tím jsme svobodnější. To platí i při charterové plavbě.  

Zítra si něco řekneme o dovezených zásobách potravin. Také zde je možné hodně ušetřit. Prostoru i financí.

2037
Na horu