Search
× Search
Jak se krade charterová loď
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Jak se krade charterová loď

Na začátku října zmizela z Chorvatska charterová jachta Jess 1 Dufour 56 Exclusive. Odměna za informace vedoucí k jejímu nalezení je 10000 EUR. Jak ke krádeži došlo?

Jachta byla pronajata na týden od 2. října z Bašky na Makarské. Byla pronajata přes polskou agenturu ruské posádce s ukrajinským kapitánem. V sobotu na check in přijel jen skipper jachty s jedním členem posádky. Zbytek posádky měl přijet později.

Jachta vyplouvá a je to naposled, co ji charterová společnost zahlédla. Podle dalších informací se jeden člen posádky vylodil v Šibeniku dva dny po nalodění a odletěl domů ze splitského letiště. Skipper opustil Chorvatsko letadlem 7. října. Loď byla s největší pravděpodobností předána třetí osobě.

Na lodi nebyl instalován GPS tracker, pouze AIS, které je vypnuté. Lze však předpokládat, že se nejedná o bandu kradnoucích výrostků, tedy že by i GPS tracker dokázali zloději nalézt a odpojit. Podobná plavidla se později využívají k pašování drog nebo k převozu migrantů. Jedna 46 stop dlouhá jachta, která zmizela z Chorvatska v roce 2014, byla později nalezena nedaleko Otranta. Na palubě se tísnilo 93 osob.

Rychlost a stabilita jachty tak výrazně zaostávaly za designéry navrženými hodnotami.

Foto Yacht Pool
4115
Na horu