Search
× Search
Jak se jmenuje tato plachta 2
Daniel Vodička

Jak se jmenuje tato plachta 2

Ve druhém pokračování se podíváme na další přední plachty. Tentokrát to budou spinakery (symetrický a asymetrický) a stále oblíbenější Code 0. Jak se tyto plachty liší a k čemu jsou?

Symetrický spinaker (spinaker)

Jak už název napovídá, jedná se o symetrickou plachtu. Znamená to, že oba lemy (luff a leech) jsou stejně dlouhé. Návětrný roh spinakeru (respektive návětrnou otěž) drží na místě spinakerový peň. Plachta je ideální především pro kurzy výrazně po větru (záleží na střihu plachty). Na závodních jachtách může být více spinakerů, které se liší střihem a gramáží materiálu. Podle toho se užívají při různých silách a směrech větru. V posledních desetiletích s rostoucí rychlostí jachet jsou symetrické spinakery často nahrazovány asymetrickými. Pro jednodušší manipulaci může být na vybaven ponožkou, do které se stahuje.

Asymetrický spinaker (genaker)

Jak už název napovídá, plachta je asymetrická. Přední lem (luff) je delší než lem zadní (leech). Přední roh plachty (tack) je uchycen lanem tack line přes kladku na čelenu. Díky tomu je plachta mnohem snadněji ovladatelná než spinaker symetrický. Při obratu po větru (halze), se pracuje jen se zadním rohem plachty. Asymetrický spinaker neumožňuje plout tolik po větru, jako spinaker symetrický. Je určen na ostřejší kurzy až téměř na boční vítr. Pro jednodušší manipulaci může být na vybaven ponožkou, do které se stahuje.

Code 0

Tato plachta mívá v předním lemu vlastní pevné a neprůtažné lano, které slouží jako trn rolfoku. Plachta je tedy namotána na rolfoku a složena, v případě použití se zarolovaná vytáhne na výtahu na čelenu. Pak se teprve rozroluje. Sbalení plachty je tak podobně snadné, jako balení genÿ. Důležité ale je, aby byl výtah dostatečně napnutý. V opačném případě se rolování nedaří.

Jedná se o plachtu, která je ve velmi slabém větru vhodná na ostřejší kurzy. V silnějším větru se hodí na bočák, dokonce i na zadobok. Plachta je výrazně větší než plocha příďového trojúhelníku, v některých případech může mít plochu až 200 %. Díky rolfoku je s plachtou snadná manipulace. Na turistických lodích se hodí především tam, kde je použita jen kosatka do 110 % a po odpadnutí chybí ve slabém větru výkon. Střihem může být tato plachta různě optimalizována. Francouzi ji někdy nazývají genaker.

Chtěl bych upozornit, že tvary plachet a jejich názvosloví nejsou vždy naprosto exaktní. Mohou se lišit střihy, ale stejně tak se mohou lišit i názvy u jednotlivých výrobců. 

1573
Na horu