Search
× Search
Jak se jmenuje tato plachta
Daniel Vodička

Jak se jmenuje tato plachta

Genoa, kosatka, jib, staysail, solent, windseeker, jib top, storm jib. To vše jsou přední plachty. Co přesně si ale pod názvy představit?

Genoa (gena)

Přední plachta vytažená na předním stěhu (obvykle dnes na rolfoku). Zadním lemem zasahuje až za stěžeň, respektive až za vanty. Spodní lem plachty je delší než J, což je vzdálenost mezi patou stěžně a předním stěhem. Poměrová velikost geny vůči ploše příďového trojúhelníka (přední stěh, paluba, stěžeň) je udávána v procentech. Plocha příďového trojúhelníka je 100 %. Dříve se často používaly geny s plochou 130 – 140 %.

Kosatka (jib, solent)

Kosatka je vytažená na předním stěhu podobně jako gena. Dnes je také obvykle na rolfoku. Na rozdíl od geny je menší než plocha příďového trojúhelníku. Respektive, může být mírně větší, ale nezasahuje za vanty. Poměrově končí na 110 %. Záleží na poloze vantů. Francouzi obvykle označují kosatku jako solent.

Staysail

Staysail je menší kosatka, která není vytažena na předním stěhu, ale na vnitřním předním stěhu, který je mezi předním stěhem a stěžněm. Vnitřní přední stěh může být pevný, nebo demontovatelný. Dokonce může jít jen o lanko, všité do předního lemu plachty. Na větších lodích může být plachta na rolfoku, obvykle však je zavěšena na pistonech (karabinka na upevnění plachty na stěhu).

Windseeker

Velmi lehká plachta určená k plavbě proti větru. Je určená do nejslabšího větru do cca 5 uzlů, kdy by jiná plachta nevydržela vlastní vahou nafouknutá. Vytahuje se na přední stěh stejně jako kosatka a je podobně velká.

Jib Top

Přední plachta na boční vítr do středního a silného větru. Spodní lem je střižen výše, kvůli lepšímu tvaru plachty při povolení otěží a aby v silném větru nebyla atakována vlnami. Plachta může být vytažena na předním stěhu, nebo z čelenu. Může zasahovat ke stěžni, nebo i za něj. Otěže jsou vedeny podobně jako otěže kosatky či geny, nebo mohou být vedeny až do spinakerových kladek.

Bouřková kosatka (storm jib)

Malá kosatka obvykle křiklavě oranžové barvy. Je ušitá z materiálu vyšší gramáže a má plochý střih. Ideálně se vytahuje na vnitřní přední stěh, ale na lodích bez tohoto stěhu je plachta vytahována na přední stěh. Některé bouřkové kosatky jsou upraveny na vytahování přes zarolovanou genu.

3777
Na horu