Search
× Search
Jak se bránit zlodějům?
Daniel Vodička

Jak se bránit zlodějům?

Pro zloděje je jachta lákavé sousto. Jak uchovat své věci na palubě v bezpečí?

V první řadě si řekneme, že v místech, kde se obvykle na jachtách pluje, bývá před zloději bezpečněji než u nás. Pokud nesouhlasíte, zkuste si představit, kolik vykuků by čekalo u nás, než odplujete ze zakotvené jachty, kde jsou volně dostupné věci za statisíce?

Velmi často se jachty zanechávají  odemčené i ve chvíli, kdy se parádně bavíte v hospodě na pobřeží. Pokud náhodou mají zamknutou hlavní luknu, určitě bude otevřena nejméně jedna lukna na palubě. A není-li otevřená, je alespoň nezamčená.

Vše pro bezpečnost

I když jste v místě, kde je obvykle bezpečno (Chorvatsko, Řecko), doporučuji při odchodu jachtu zamykat. Pokud se nic nestane, nic vám zamčení lodě neudělá. Pokud jachtu stejně vykradou, alespoň si můžete říci, že jste pro bezpečnost udělali maximum. A navíc si můžete stěžovat policii a pojišťovně, které by vás v opačném případě poslali například na nádraží.

Jak zamknout lukny

Často se stává, že posádka pečlivě zamkne hlavní luknu a hurá pryč. Ostatní lukny na palubě ale zůstanou otevřené.

Než odejdete, zavřete všechny velké lukny, kterými by se mohl zloděj protáhnout. Ani to ale nestačí. Dnes je většinu luken možné otevřít i z paluby. Zavřená a nezavřená tak jedno jsou.

Vy musíte lukny zamknout. Všimněte si červeného (modrého, šedého...) šoupátka na vnitřní klice lukny. To je její zámek. Když je klika v poloze zavřeno, je možné ji červeným bazmekem zajistit. To málokdo dělá.

Pozor na cennosti

I když je jachta zamčená, není rozumné nechávat cenné věci na viditelných místech. Necháte-li na navigačním stolku kamery, notebooky, tablety, fotoaparáty a kdovíco ještě, jasně tímto lapkům naznačujete, že zde se vyplatí zámek vylomit.

Dávejte také pozor na menší cennosti na dosah z menších nezavřených luken. Například švýcarský chronometr na skříňce v kajutě pod otevřenou luknou. Ani není třeba vylamovat zámek.

Nafukovací hračky

Necháte-li přes noc na vodě nový člun s desítkou motorem a trojici paddleboardů, působíte nenechavcům bolesti hlavy a špatný spánek. Možná by ani krást nešli, ale když to tak nabízíte? Není nic snazšího, než připlavat, odříznout paddleboard a zmizet.

Paddleboardy ukládejte na noc na palubu. I člunu je bezpečněji na lodi. Případně je možné mít připraveno na člunu vyvázání, do kterého se cvakne večer výtah spinakeru a člun se zvedne 40 cm nad hladinu. To už je velká překážka.

To vše můžete udělat při krátkodobé nepřítomnosti na palubě. Příště se podíváme, co dělat při nepřítomnosti dlouhodobé.

7181
Na horu