Search
× Search
Jak proplout zdražováním na Jadranu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Jak proplout zdražováním na Jadranu

Inflace zasáhla celou Evropu a Chorvatsko nezůstalo imunní. Jachtaři a další návštěvníci země se tak musí připarvit na to, že náklady budou opět vyšší než loni. Maríny zvýšily ceny meziročně v průměru o necelých devět procent. Některé ale zdražily i o dvacet. Přesto je stále možné doplout z Umagu do Dubrovníku bez rizika, že budete cestou muset vyhlásit osobní bankrot.

Posádky, které se chtějí v roce 2022 vydat na úspornou plavbu Jadranem, si musí dát pozor, kde zakotví. Některé přístavy a maríny, zejména ty, které si vždy účtovaly nad průměr, v letošní sezóně podražily o 15 až 20 procent. Na mnoha místech byla navíc výrazně prodloužena hlavní sezóna. Jinými slovy na nižší ceny na jaře a na podzim můžete zapomenout. Například síť přístavů ACI prodloužila hlavní sezónu v téměř všech svých 22 přístavech od 1. dubna do 15. října, tedy na šest a půl měsíce. Také cesta jak zdražit.
Přesto platí, že pokud budete chytře plánovat, můžete si Chorvatsko užít za rozumnou cenu. Německý Yacht sestavil manuál, jak toho docílit.


Jednoduché vodítko


Průměrná cena v 60 sledovaných chorvatských marínách je méně než osm eur za metr délky lodi. To znamená, že stání běžného 45stopého plavidla (necelých 14 metrů) by nemělo stát více než 112 eur za noc. Pokud je cena výrazně vyšší, zkuste se poohlédnout jinde.


Sever proti jihu


Přístavy na jihu země jsou již několik let dražší než ty na severu. Tento rozdíl se letos ještě zvýší. Pro tutéž 45stopou loď je průměrná cena v jižní části Chorvatska již 117 eur za noc, zatímco na severu 100 eur. Dovolená u Istrie a ostrovů na severu Jadranu tak vyjde určitě laciněji než v jižní Dalmácii.


Hranice 50 stop


Ceny neúměrně stoupají u jachet a katamaránů, které jsou delší než 50 stop. Dovolenkáři na dvou trupech musí počítat s přirážkou ve výši 50 až 100 procent. Na to je dobré pamatovat při výběru pronajímané jachty. V případě pochybností je lepší držet se do 50 stop.


Levnější neznamená horší


Cenové rozdíly mohou v extrémních případech činit i více než 100 eur za noc na deseti námořních mílích, jak dokazuje příklad Rovinje a Funtany na Istrii. Přitom platí, že levné přístavy obvykle nemají chudší nabídku nebo horší kvalitu služeb než ty dražší.


Drahé řetězce


Až na výjimky se maríny provozované velkými hráči jako D-Marin nebo ACI Group umísťují spíše v žebříčku nejdražších přístavů. Není náhoda, že mezi deseti nejdražšími chorvatskými marínami je sedm pod správou ACI, zatímco v první desítce těch nejlevnějších ACI žádného zástupce nemá. Tam řetězce přenechaly místo nezávislým provozovatelům.


Alternativy

Obvykle je levnější kotvení v obecním přístavu nebo na bójích než v komerční maríně. Pokud spojíte nocování s večeří v restauraci, můžete obvykle využít zdarma stání u restauračního mola.  Jednoznačně nejlevnější variantou je však před větrem dobře chráněná zátoka a kotva.


Stání jednotrupé 45stopé lodi (1 noc, cena v eurech)


Nejdražší:

Přístav Veli Brijun/Brioni                                                             260
ACI Marina Rovinj                                                                      182
ACI Marina Split (včetně 10 % víkendového příplatku)             163
ACI Marina Dubrovnik (včetně 30 % víkendového příplatku)    149
ACI Marina Trogir                                                                       136
ACI Marina Slano                                                                        130
ACI Marina Palmizana                                                                 128


Nejlevnější

Přístav Porto Rosso/Lastovo                                                        40
Marina Pirovac u Murteru                                                            59
Mitan Marina Muroskva                                                              65
Adriatiq Marina Kremik u Primoštenu                                        68
Marina Veli Iz západně od Zadaru                                               70
Marina Funtana/Istrie                                                                   75
Marina Nautica Novigrad                                                            75


 

2450
Na horu