Search
× Search
Jak plout bezpečně v noci?
Daniel Vodička

Jak plout bezpečně v noci?

Máte z nočních plaveb obavy? Jsou oprávněné. Cokoli se v noci stane nečekaného, je dvojnásob nebezpečné. Co tedy během noční plavby dělat a čemu se vyhnout?

Pár stručných rad v jednotlivých bodech


Připlouvat za světla

Plánujete-li noční plavbu, vyplouvejte tak, abyste do cíle dopluli za světla. Platí to dvojnásob, připlouváte-li do místa, které neznáte.

Navigace

Připravte si dopředu plán plavby. Nastudujte nebezpečná místa a body, kde bude třeba měnit kurz. V přílivových vodách si připravte výšky hladin a směry a sílu proudů. Připravte si identifikaci majáků, které budete míjet.

Vesta, kšíry

Mějte v noci na sobě vestu (ideální je samonafukovací) a buďte přivázaní. Platí to, i když spíte v kokpitu.

Na příď ve dvou

Cestě na příď je lepší se v noci vyvarovat. Pokud na příď musíte, vzbuďte dalšího člena posádky, který na vás z kokpitu dohlédne.

Refovat

Před příchodem noci si raději zarefujte. Vždy je snazší plochu plachet zvětšit, než zmenšit. Případně je lepší ztratit přes noc pár mil, než riskovat nebezpečnou práci na palubě.

Červené světlo

Používejte červené světlo. Platí to jak u navigačního stolku a v podpalubí, tak i na čelovce. Díky tomu si zachováte noční vidění. Plné noční vidění získáte až po 20 – 40 minutách v naprosté tmě (to je třeba si uvědomit, když zasvítíte někomu čelovkou do očí).

Silné světlo

Mějte po ruce silné světlo. 12 V reflektor ideálně, nebo alespoň extrémně silnou baterku. Uvědomte si, že kužel světla baterky sice může být silný, ale je velmi úzký. Když budete někoho hledat. Dále by měl mít každý člen posádky u sebe čelovku. Ideálně i s červeným světlem.

Zapnout přístroje

Mějte připravený radar, zapnuté AIS.

Jídlo

Připravte si jídlo a pití pro hlídku dopředu.

Timing prací

Potřebujete-li udělat na palubě něco složitějšího, počkejte na dobu, kdy se střídají hlídky, kdy je vás na palubě více a nemusíte nikoho budit.

Předávání hlídky

Novou hlídku vzbuďte včas a dejte ji čas na zorientování se na palubě. Při předání hlídky proveďte instruktáž o podmínkách a okolí. Vyčkejte, až nová hlídka pochopí situaci a navykne na tmu na palubě.

9736
Na horu