Search
× Search
Jak ovlivnit twist geny
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Jak ovlivnit twist geny

Co je to twist plachty? Jde o přetočení vrchní části plachty, které je důležitou součástí správného trimu. To je důvod, proč někomu to jede rychleji a jinému pomaleji. Tady… Jeden z důvodů.

Popojděte od kormidla pár kroků před kokpit a podívejte se vzhůru po zadním lemu geny. Obvykle uvidíte, že nahoře je plachta otevřená, je přetočená vně v porovnání se spodní částí. Možná dokonce uvidíte, že flatruje. Tomu přetočení se říká twist. Co s tím, jak ho ovlivnit?

Regulaci twistu má na starosti otěžový vozík geny. Ovlivňuje, jestli směr tahu působí více na spodní lem plachty a napíná ho dozadu, nebo zadní svislý lem plachty a napíná ho dolů. Vaším ideálem obvykle je, být tak někde uprostřed (bavíme se o základním nastavení).

Příliš vzadu

Podíváme se na extrémy v nastavení otěžového vozíku. Začneme tím, že posuneme kladku na otěžovém vozíku co nejvíce dozadu a napneme otěž. Uvidíme, že plachta u spodního lemu je téměř rovná, bez profilu. Zadní lem ale takto napnutý není. Je volný a vidíme, že se plachta směrem nahoru po zadním lemu otvírá. Vnitřní špiónky na vrcholu plachty směřují vzhůru.

Řešením by bylo, posouvat otěžový vozík dopředu.

Příliš vpředu

Teď máme opačný extrém. Dotáhneme otěž a hned je jasné, že zadní lem je napnutý, stahovaný dolů, spodní lem je volný. V extrémním případě na stoupačku plachtu nejsme schopni vytrimovat, je možná jen plavba hodně odpadlým kurzem. Jachta se přitom hodně naklání. Až s posouváním vozíku dozadu budeme moci dále ostřit a špiónky na plachtě se vzpamatují.

My si nepřejeme ani jeden extrém. Pokud jsme na jachtě, na které je možné posouvat dopředu lanem i v tahu, začneme tím, že máme vozík více vzadu, než je ideál. Přitáhneme otěž tak, aby spodní špiónky byly správně. V horní části plachty vidíme, že vnitřní špiónky nejsou v pořádku. Bude třeba dotahovat otěžový vozík dopředu. Posouváme ho vpřed a vidíme, že se i vrchní špióny vzpamatovávají.

Většina charterových jachet ale takový posun vozíku neumožňuje, vozík je třeba posouvat ručně. V takovém případě nastavujeme vozík odhadem (odborným odhadem). Dotáhneme otěž a zkontrolujeme špiónky. Pokud je vozík příliš vzadu, musíme znovu povolit otěž, posunout vozík dopředu a znovu zkusit otěž dotáhnout. Je to náročné, je třeba si sešlapávat otěž dolů a dávat pozor na správné posunutí vozíku. Začátečníkům se to může povést až na několikátý pokus.

Stojí to ale za to. Jachta vám lépe pojede a časem si zdokonalíte odhad.

682
Na horu