Search
× Search
Jak odtáhnout loď
Daniel Vodička

Jak odtáhnout loď

Jste přivoláni na pomoc k lodi, které nejde motor. Na moři jsou vlny a předání vlečného lana se vám nedaří. Jak na to?

Přiblížení se dvou plachetnic ve vlnách je nebezpečné. Koneckonců to platí i pro jiné lodě. Hodit lano z přídě houpající se jachty také není snadné. Jak tedy předat lano na palubu zchromlé jachty?

Budeme k tomu potřebovat dlouhé lano, fendr a háček. Pokud není dlouhé lano, navážeme lana dvě, nebo podle potřeby i tři. 

V kokpitu vlečné jachty si připravíme dlouhé lano. Na konci lana uděláme smyčku a uvážeme fendr. Pluje-li zchromlá jachta na plachty, je ideální, aby jela na stoupačku. Přiblížíme se k ní od zádě, mírně v návětří (1). Vypustíme ze zádě vlečné lano s fendrem, které podle okolností je uvázané na vazáku, nebo v náročnějších podmínkách do V na otěžových vinšnách, které jsou na palubě nejpevnějším bodem. 

Nyní začneme jachtu, kterou chceme vléci, předjíždět v návětří (2). Jakmile jsme na úrovni přídě jachty, stočíme se před její příď a zpomalíme (3). Posádka na přídi vlečené jachty zachytí háčkem vlečné lano, vytáhne ho na příď a uváže ho. Nemusí jít o definitivní uvázání. Protože vlečná loď zpomaluje, je třeba, aby na vlečené lodí povolili plachty a stáhli je. Na vlečné lodi kontrolujeme vyvázání lodi vlečené a napnutí lana. Vidíme-li, že se lano napíná a není přitom uvázané, zpomalíme, nebo zastavíme.

Jakmile je lano předáno na druhou loď, je vyhráno (4). V náročných podmínkách sice bude ještě třeba zdokonalit vyvázání vlečené lodě (opět použijeme vyvázání do V přes oba příďové vazáky), ale to je již věc trpělivosti a několika uzlů.

Podobně budeme postupovat, pokud se nebude jachta, kterou chceme vléci, pohybovat, nebo půjde o motorový člun.

 

5906
Na horu