Search
× Search
Jak může vypadat jachting?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Jak může vypadat jachting?

Moře na jihu jsou krásná, průzračná, teplá, slunná, ale také plná turistů. Některá místa méně, některá více a některá jsou plná k prasknutí. Říká se tomu turistický průmysl. Jsou ale i místa (a časy), kde tomu tak není. Podívejte se na fotografie v článku.

Letos jsme připravili plavbu z Finska do Švédska a zpět. Proběhla na přelomu května a června. Zatímco na Jadranu již jachtařská sezóna běžela, na severu byl klid, po turistech ani památky.

Foto Daniel Přívara

Foto Daniel Přívara

Ke slušné maríně patří...
Při plavbě na severu je třeba se připravit na chlad, někdy až takový, že zalézá do morku kostí. Při teplotě kolem 10°C, vysoké vlhkosti a větru je nepříjemně chladno. Odměnou za to je dlouhý den. Tma chybí, jen soumrak a svítání. Tisíce ostrovů a ostrůvků, na kterých rostou borovice až k mořské hladině, překrásná příroda, barevné domky. Dále tu jsou tisíce kardinálních znak. Ty se zde naučí každý. Kdo je neumí, nikam nedopluje. No a nakonec zde jsou přístavy. Se saunami. To je takové běžné vybavení maríny, za kterou platíte cca 30 EUR za jachtu dlouhou 14 metrů. Když na moři prochladnete, v sauně si znovu prohřejete své kosti.

Níže najdete několik snímků z plavby.

1903
Na horu