Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Jak moc si prodloužíte plavbu?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Navigace

Jak moc si prodloužíte plavbu?

Plujete kurzem přímo na cíl. To je to nejlepší, co můžete udělat. Jak moc se  prodlouží vaše plavba, pokud kormidelník nebude držet přesný kurz, nebo dokonce budete muset křižovat proti větru?

Na jednoduchém grafu vidíte, jak moc si plavbu prodloužíte. Pokud se odchýlíte 10°od kurzu, vaše trasa se prodlouží jen o 2 %. Na 20°je to 6 % a na 30° stále ještě „jen“ 15 %.

Zdá se, že to nejsou nijak závratná čísla. Pojďme ale do praxe. Jachty plují do přístavu vzdáleného 120 mil. Všechny plují rychlostí 6 uzlů. První popluje přímo a bude v přístavu za 20 hodin. Na druhé jachtě bude kormidelník za kormidlem mírně nepřesný (10°). Jachta musí uplout do přístavu 122,4 míle. V cíli bude o 24 minut později. To už bude posádka přesné jachty mít za sebou sprchu.

Kormidelník na třetí jachtě se už občas zakecá. 20°odchylka od kurzu znamená, že jeho trasa se natáhne o 6 %. Ze 120 mil je to 127,2 míle. Časová ztráta už je přes hodinu. Posádka přesného kormidelníka již má za sebou oběd.

K cíli ale vyplula i čtvrtá jachta. Kormidelník je nepozorný. V podstatě nemá za kormidlem co dělat. Odchylka 30°od ideálního kurzu. Taková odchylka znamená prodloužení trasy a 15 %. Ze 120 mil je náhle 138 mil a časová ztráta 3 hodiny. Přepočteme-li ztrátu na prohlídku města, tak přesný kormidelník již má se svým týmem za sebou prohlídku města i s občerstvením.

Pokud bychom do cíle museli křižovat a počítali bychom i se snosem větrem, bude naše odchylka cca 50°.  Trasu si prodloužíme o 56 %, tedy na 187,2 míle. To je 31 hodina a 12 minut. A to se bavíme o tom, že stoupačku pojedeme přesně...

Pokud se vám graf nelíbí a raději počítáte, můžete využít vzorec

Prodloužení vzdálenosti (%) = přímá vzdálenost/cos (odchylka ve stupních)

2021
Na horu