Search
× Search
Jak je to s cestou do Řecka?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Jak je to s cestou do Řecka?

Kdy bude možné vyrazit do Řecka? Jaké jsou nyní podmínky pro cestu a co nás v nejbližší době čeká? Je možné jet do Řecka vozem?

Podívejme se nejprve na situaci v Řecku samotném. Podle stránek MZV v současné chvíli Řecko neomezuje vstup na své území, ale do 15.6. platí povinnost podrobit se testu na Covid-19  a domácí karanténě v místě trvalého nebo přechodného pobytu. V případě, že cestovatel takové místo nemá, musí setrvat na vlastní náklady v určeném karanténním zařízení (hotelu).

Od 15. 6. do 30. 6. 2020 Řecko umožní občanům České republiky a dalších zemí, kteří cestují z letiště neuvedeného na seznamu oblastí s vysokým rizikem přenosu infekce Covid-19, vydaného Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví (EASA), vstup na své území přes mezinárodní letiště v Athénách a Soluni i za účelem turistiky bez povinné karantény. Cestující mohou být při vstupu do Řecka podrobeni namátkovým testům na Covid-19 a budou povinni tyto testy strpět, stejně jako případná karanténní opatření v případě pozitivity na Covid-19.

Od 1. 7. 2020 plánují řecké úřady rozšířit možnost vstupu za výše uvedených podmínek i na další mezinárodní letiště včetně řeckých ostrovů.

Letecké spojení

Letecké spojení mezi ČR a Řeckem bude od 15.6. možné do Atén a Soluně. Od začátku července by se měla přidat i ostatní letiště.

Pokud si dnes necháte vyhledat letenky na 20.6. do Atén, poletíte 6 hodin s přestupem v Istanbulu za 7300 Kč. Situace se ale jistě rychle změní. V současné chvíli jsou na tom lépe občané města Brna, z jejichž hlavního mezinárodního letiště letadla do Atén létají přímo.

Cesta po silnici

Od 15. 6. 2020 bude možné cestovat přes hraniční přechody s Albánií, Severní Makedonií a Bulharskem, kde budou při příjezdu prováděny namátkové testy na Covid-19.

Cesta lodí

Osobní lodní doprava do Řecka bude možná od 1. 7. 2020. Při vylodění budou prováděny namátkové testy na Covid-19. Od 25. 5. funguje pravidelná vnitrostátní lodní doprava na ostrovy a je povoleno použití soukromých lodí, profesionálních i amatérských (jachting).

Omezení pro počet osob cestujících autem

Zajímavá situace je s cestováním vozem v Řecku. Zvláště, když jste spolu…

V taxíku mohou kromě řidiče cestovat maximálně 2 osoby, pro transfery a pronájem vozidla platí:
5místné vozidlo – řidič+1 pasažéři, event. 2, jsou-li spolu,
6-7místné vozidlo – řidič + 2
8-9místné vozidlo – řidič + 3
Výjimky platí pro rodiny s dětmi.

Jak je to s cestou vozem nyní?

V současné chvíli to vypadá, že je cesta do Řecka vozem nemožná. Srbsko zatím stále turisty přes své území nepouští a stejná je situace i v Rumunsku. Toto se ale zřejmě do 15.6. kdy bude vstup do Řecka umožněn, změní.

Další informace zde

12000
Na horu