Search
× Search
Jak je hluboké Středozemní moře
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Jak je hluboké Středozemní moře

Jak je hluboké Středozemní moře? Je to 500, 1000, nebo 2000 metrů? Nebo je to mnohem více? Například Balt má průměrně 54 metry a nejhlubší místo padá do hloubky 459 metrů. Jak je to se Středozemním mořem?

Balt je velmi mělké moře. Průměrná hloubka Středomoří je více než trojnásobná proti největší hloubce Baltu. Dosahuje 1500 metrů. To ale zdaleka nejsme u nejhlubšího místa. Chcete-li se potopit nejhlouběji, musíte se vydat k Řecku, respektive do přístavu Pilos, na jihozápadě Peloponésu. Zde vyplujte z přístavu a dejte se na jihozápad. Po necelých 40 mílích se dostanete na správné místo. Je to hlubina, které se říká Calypso. Na poloze 36°34′N 21°8′E zde má Středozemní moře hloubku 5267 metrů.

Image
Zatímco nejvyšší hory světadílů jsou navštěvovány průvody zvědavců, v nejhlubších místech moří a oceánů byla jen hrstka z hromady člověčenstva. Do hlubiny Calypso se v roce 1965 potopila trojice Gérard Huet de Froberville, Dr. Charles “Chuck” L. Drake (USA) a Henri Germain Delauze ve francouzském batyskafu Archimede. A až v roce 2020 se na místo vrátila francouzská ponorka Minerve. Na palubě vedle kapitána Victora Vescovo byl také Princ Albert II z Monaka. Ve videu si všimněte, co posádka ponorky Minerva na dně hlubiny objevila. 

Jen ještě jedna zajímavost z tohoto regionu. Nevelké Černé moře je v nejhlubším bodě 2212 metrů hluboké a známý Jadran má 1233 metry hloubky. Na nejhlubší místo narazíme při plavbě z Boky Kotorské do italského Bari.

 

 

3081
Na horu