Search
× Search
Jak fouká na Kanárech?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Kam jet

Jak fouká na Kanárech?

Víte, jak fouká na Kanárských ostrovech? Kde fouká silnější vítr a kde vítr slabší? A je vlastně souostroví tím správným místem pro začátečníky?

Ostrovy v Československu v devadesátých letech proslavené Václavem Fischerem, jsou v zimě blízkým cílem nejen pro milovníky all inclusive, ale také pro jachtaře. S všeobecnou cirkulací atmosféry obeznámenější milovníci jachtingu navíc vědí, že na Kanárech fouká pravidelný pasát. Proto by mělo jít o oblast pro jachting ideální, ne?

S takovým závěrem bych byl opatrný. Jde o to, čemu říkáme ideální. Pasát je sice pro jachting krásný vítr, ale na Kanárech je v mnoha oblastech silnější, než by si mnozí přáli.

Ideální na jachting?
Jste-li začátečníci, nebral bych Kanáry za ideální destinaci. Ostrovy jsou na oceánu, vzdálenosti mezi ostrovy jsou větší a vlny výrazně jiné, než jaké je možné potkat v Chorvatsku.
Z východu na západ souostroví je to 260 mil, to jsou dva solidní dny plavby. Vítr zde vane obvykle od severovýchodu. Cesta na západ souostroví je snadná, cesta zpět už méně.

Vysoké ostrovy
Ostrovy jsou velmi vysoké, nejvyšší hora souostroví je Pico de Teide vysoká přes 3700 metrů. Vysoké hory ovlivňují vítr ve svém okolí. Proto je moře kolem ostrovů plné míst bez větru (větrný stín), ale také míst, kde je vítr silnější než v okolí (akcelerační zóny).

Podívejte se na obrázek u článku. Jsou na něm vyznačeny akcelerační zóny při standardním severovýchodním větru. V těchto místech vítr sílí o 10 – 15 uzlů. Pokud tedy vane pasát před souostrovím rychlostí 20 uzlů, v akceleračních zónách může být jeho rychlost až 35 uzlů. To už není nic, co by většina jachtařů vyhledávala.
Zesílení větru v akceleračních zónách je velmi rychlé. Z větrného stínu do maximální síly větru to může být jen kousek.
To je důvod, proč být při jachtingu na Kanárech opatrný.

12538
Na horu