Search
× Search
Jak dotáhnout povolený výtah geny
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Jak dotáhnout povolený výtah geny

Na charterových lodích se často setkáte s povoleným výtahem geny. Protože mnohdy končí výtah na stěžni, není jednoduché ho dotáhnout. Možnosti jsou dvě. Záleží, kolik úsilí chcete dotažení věnovat.

Když nejsem líný…

Jsem-li člověk, který se práce nebojí, je tu pracná možnost. Vybereme si jedno lano, které vede na stejné straně stěžně, jako vychází výtah geny. Vytáhneme ho ze stoperu, organizéru a kladky u paty stěžně. Místo něj kladkou a organizérem protáhneme na vinšnu výtah geny, dotáhneme ho a zaklapneme stoper na výtahu geny. Pak výtah geny zase vytáhneme a místo něj vrátíme původní lano. Někdy to nemusí být nejsnazší, protože se často jedná o lana pro stopery příliš tlustá, která se špatně protahují zpět. Může to jít špatně…

Když jsem líný

Když se mi nechce podstupovat výše zmíněné, je to ještě jeden způsob. Jedno z lan, které prochází od stěžně na vinšnu v kokpitu si u stěžně uvolníme. Vytáhneme si ho kus z kokpitu. Ideální je, pokud je tenčí, než výtah geny. Nyní ho pod stoperem uvážeme uzlem typu prusík na výtah geny a z kokpitu dotáhneme přes vinšnu. Zacvakneme stoper, prusík odvážeme a výtah geny je dotažený.

Jakmile má vítr sílit a potřebujeme stoupat proti větru, s dotažením výtahu neváháme.

4289
Na horu