Search
× Search
Jak dopadlo americké námořnictvo v Chorvatsku
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Jak dopadlo americké námořnictvo v Chorvatsku

Před týdnem chytil rybář z Podgory Darko Kunac Bigava do sítí tajemný přístroj americké armády. Poškodil mu sítě. Darko podivnou bednu zamkl do garáže a odmítl ji vydat. Dokud nedostane zaplacenou škodu.

Diplomatická jednání na nejvyšší úrovni mezi USA a Chorvatskem končila na tvrdohlavém rybáři. Přístroj byl ochoten vydat po zaplacení škody 20 000 HRK. Z ruky do ruky. Americká vojenská loď USNS Bruce Heezen, které oranžová bedna patřila, čekala nedaleko ostrova Mljet a nemohla plnit další úkoly zadané vládou USA.

Nakonec se vše v dobré obrátilo. Po složitých jednáních přes prostředníky, které před garáží Darka Bigavy v Podgoře zajišťoval kapitán Željko Kuštera, hlava kapitanátu ve Splitu, byla dohodnuta výměna.

Darko trval na 20 000 HRK. V domácí měně, dolary nechtěl. Donutil tak kapitána americké vojenské lodě k vyslání výsadku na poštu v Babino Polje na Mljetu, kde se podařilo proměnit americkou měnu za chorvatskou.

Darko naložil bednu na svoji rybářskou loď a vyplul k ostrovu Mljet na domluvené setkání s americkým námořnictvem. Předání bylo dohodnuto následovně. Člun vyslaný z lodi USNS Bruce Heezen přiveze 20 000 HRK v jakýchkoli bankovkách. Předá je Darkovi. Darko podepíše lejstro o předání, které bude potvrzeno dovezeným chorvatským notářem. Po splnění formalit spustí Darko oranžovou bednu do moře.

Tak také celé předání proběhlo. Darko se dočkal svých kun a Američané bedny. USNS Bruce Heezen mohla s týdenním zpožděním vyrazit za dalšími úkoly.

 

Vytisknout
4127
Na horu