Search
× Search
Jak bude foukat pod mrakem
Jan Koukal
/ Kategorie: Počasí

Jak bude foukat pod mrakem

Plujete a nad hlavou se vám honí kumuly. Vítr slábne a sílí. Není stabilní ani směrově. Blíží se mohutný cumulus. Jaký vliv bude mít na vítr?

V odpovědi je nutné uvážit, v jaké fázi oblak právě je. Nasává vzduch, nebo z něj vypadávají srážky?

Nejprve si řekneme, co se v cumulu děje. V oblaku musí docházet k výstupnému proudění. Proto se stále zvedá a vrchol kyne jako květák. Oblak tedy nasává vzduch ze svého okolí. V okolí cumulu fouká směrem k jeho středu.

To ale neplatí stále. Najednou začnou z oblaku vypadávat srážky. To je dobře vidět již z dálky a to i ve chvíli, kdy ještě nedopadají na zemský povrch. V té chvíli přestane být výstupné proudění v oblaku dostatečně silné a spolu s deštěm je k vodní hladině strháván chladný vzduch. Ten dopadá na mořskou hladinu, po které se rozteče do stran. V extrémních případech může jít o mimořádně silné poryvy. Takovému extrémnímu nárazu větru se říká downburst. Může jít o nebezpečný jev.

Ještě jednou si to shrňme. Pokud se oblak stále vyvíjí a nevypadávají z něj srážky, fouká z jeho okolí k jeho středu. V případě, že začnou vypadávat srážky, padá vítr z oblaku nad hladinu a odtud se šíří do stran. Chcete-li využít oblak k plavbě, pozorně ho sledujte. I tak se stane, že budete chyceni takříkajíc s kalhotami dole, když oblak přeskočí z jedné fáze ve druhou a náhle se vaše vymyšlená strategie obrátí proti vám.

10725
Na horu