Search
× Search
Jachting nic moc, ale vedra až nad hlavu…
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

Jachting nic moc, ale vedra až nad hlavu…

Dnes bude vedro nejen u nás, ale ještě větší v Chorvatsku. 36 – 39°C, ve vnitrozemí Dalmácie může být i přes 40°C. A vítr? Slabý, zanedbatelný od jihozápadu.

V Chorvatsku vrcholí příliv teplého, nebo dokonce horkého vzduchu. Teploty by leckde mohly atakovat už nepříjemnou čtyřicítku. Na Marjanu ve Splitu naměřili 38,5°C, čímž padl o téměř půl stupně červnový rekord z roku 2003. Navíc teplota ani v noci nespadla pod 28°C.

To je také důvod, proč meteorologové vyhlásili pro Dalmácii červený meteoalarm. Jedinou možností zchlazení je Jadran, jehož teplota lavíruje mezi 24 a 27°C.

Od západu se však již blíží k Itálii frontální systém. Příliv teplého vzduchu před frontou bude vrcholit, ale na severu Jadranu se již mohou objevit bouřky.

Odborníci na vysoké teploty z Državnog hidrometeorološkog zavoda mají pro turisty několik rad. Nevydávejte se v poledne na túry, pro dnešek útoky na horské vrcholy nad pobřežím odložte. Stejně tak není dobrým nápadem, jít si v poledne zahrát fotbálek. Ani tenis. Pohybujte se jen pomalu, ideálně ve stínu, nespěchejte, dejte všemu čas.

A když to budete dělat takto, možná nakonec pochopíte životní přístup rozeného jižana: „Pokud vám neutíká život, vše ostatní na vás v parném dni počká.

698
Na horu