Search
× Search
Jachtig na Berzdorfersee
Martin Gregor
/ Kategorie: Kam jet

Jachtig na Berzdorfersee

V České republice je jen málo míst, kde jsou ideální podmínky pro jachting. O středních a severních Čechách to až na pár výjimek platí dvojnásob. Proto každá nová lokalita, která vznikne, je stejně vzácná, jako déšť na Sahaře. Tato je jen pár kilometrů od našich hranic.

Jsme nuceni vyhledávat nová místa a dnes náš zrak upřeme kousek za hranice k našim německým sousedům. Každý zná hraniční přechod Žitava a od něj cca 30 km vzdálený Görlitz (česky Zhořelec). Mezi těmito dvěma městy se nachází bývalý hnědouhelný důl. Bývalá těžební jáma se táhne 4 km od severovýchodu na jihozápad a její šíře je cca 1,2 km.

Vynikající rekultivace

Jak je již našim sousedům vlastní, dokáží vše dotáhnout do konce. Po ukončení těžby se z rezervních fondů financovaných z těžby uhlí, zajistila rozsáhlá rekultivace poničeného území. Z celého díla je zřejmé, že za vším stojí silná vize. Zpevněné břehy, zbudovaná mola v zátoce maríny, odvodnění svahů, masivní výsadba stromů a porostů v celé lokalitě dokazuje, že celý projekt má do budoucna ještě velké ambice. Výsledkem mnohaleté práce je tak krásné jezero jménem „Berzdorfersee“.

Osm let

Zatopení jezera trvalo přibližně osm let a bylo provedeno malou přečerpávací soustavou z přilehlé říčky Nisy. Na březích jezera najdeme zatím jen dva kempy. V jihovýchodní části je vytvořena umělá zátoka s marínou, která se svými perfektními moly nabízí podélné kotvení pro přibližně sto lodí. V minulém roce byl v maríně postaven klub s restaurací a sociálním zázemím pro jeho členy. Celý západní břeh jezera je veden jako přírodní rezervace. Postupně přibývají menší stavby, které do budoucna zajistí zázemí pro návštěvníky tohoto krásného místa. Bersdorfersee by mohlo sloužit jako ukázkový příklad toho, jak s podobnými lokalitami nakládat.

 

Dlouhá sezóna

Sezóna na jezeře začíná 1.4. a končí 31.10. Díky přilehlým Lužickým horám je zde mírně chladněji, ale zase tu snad pořád fouká. Za celá léta, co zde kotvíme loď, by se daly dny, nebo lépe jen části dnů, kdy vítr zcela lehl, spočítat na prstech jedné ruky. Převážně zde vane severozápadní vítr, který svou silou dokáže kolikrát opravdu překvapit. Díky tomuto větru máme možnost jezero jedním směrem nastoupávat a křižovat a zpět si užít skvělou jízdu na spinakr. Standardně zde vane vítr kolem 8 -15 uzlů a silné poryvy větru jsou zcela běžné.  Přilehlé kopce ovlivňují průchody front a několikrát jsme zažili situaci, při které se letní bouře zdánlivě nás mijící, prudce stočila k západnímu břehu jezera a dala nám pořádně zabrat. Náhle se zvedly vlny do výše až jednoho metru, vítr přímo trhal hladinu a vodní tříšť nás bičovala do obličeje takovou silou, že jste si v mžiku připadali jako na moři při pořádném větru.

Co dodat závěrem. Lokalita je úžasná a jachting na ní jakbysmet. Cena ročního kotvení je cca 50eur/1m lodi, která zahrnuje přidělené místo na mole, parkoviště a sociální zázemí. Atmosféra maríny je klidná a voda v jezeře stále křišťálově čistá. Určitě se zajeďte podívat a třeba jen vykoupat. Stojí to za to!!!

 

Jachtingu zdar.

 

 

 

 

4049
Na horu