Search
× Search
Italové zadrželi Banksyho loď
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Italové zadrželi Banksyho loď

Záchranná loď financovaná britským umělcem Banksym byla v neděli zadržena na Lampeduse. Podle italské pobřežní stráže loď neuposlechla její pokyny.

Pobřežní stráž uvedla, že po záchranné a pátrací operaci v libyjských vodách měla loď MV Louise Michel dle jejích instrukcí zakotvit v přístavu Trapani na Sicílii. Loď se místo toho vydala na pomoc migrantům na třech dalších člunech do maltské pátrací oblasti (Search And Rescue Area). Pobřežní stráž dodala, že v té době již byly její lodě na cestě na pomoc zmíněným třem člunům.

Podle pobřežní stráže nařídila lodi Louise Michel zakotvit v souladu s novým zákonem, který byl v Itálii přijat v letošním roce a který stanoví kodex chování charitativních lodí pomáhajících migrantům. Třicetimetrová bílorůžová loď Louise Michel, pojmenovaná po francouzské feministce, nakonec v sobotu pozdě večer zakotvila na Lampeduse se 178 migranty na palubě.

Pobřežní stráž chtěla zabránit tomu, aby loď vzala na palubu příliš mnoho lidí a ohrozila tak jejich bezpečnost. S tím už má ostatně italská služba zkušenost, když v roce 2020, týden po zahájení operací Louise Michel ve Středomoří, musela přetížené Banksyho lodi vyplout na pomoc.

Se začátkem jara nabírá proud migrantů opět na síle. Italská pobřežní stráž jen za 48 hodin koordinovala záchranné operace pro 58 lodí, na nichž se plavilo více než 3300 lidí.

Nevládní organizace Louise Michel oznámila záměr proti zajištění lodi bojovat. „Víme o desítkách lodí v nouzi, které jsou v tuto chvíli přímo před ostrovem, a přesto je nám bráněno v pomoci. To je nepřijatelné,“ uvedla.

Loď Louise Michel byla vyrobena v Německu a má desetičlennou posádku. Dříve byla ve službě francouzského námořnictva. Charitativní organizace ji zakoupila za peníze z prodeje Banksyho děl. Banksy, autor neznámé identity, je hvězdou street artu. Proslul politicky a sociálně angažovanými díly s použitím spreje a šablon.

276
Na horu