Search
× Search
Insolvence renomované švédské loděnice
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Insolvence renomované švédské loděnice

Švédská Sweden Yachts Group je v insolvenci. Výrobce kvalitou proslulých jachet Malö, CR Yachts, Sweden Yachts a Regina Yachts je na kolenou. Podle článku v německém Yachtu je situace zlá. V okolí fabriky se o problémech šuškalo již dlouho.  

Loděnice sídlí na švédském ostrově Orust. Podle informací německého časopisu je insolvencí loděnice zasaženo nejméně pět zákazníků, kteří již majiteli loděnice Mattiasi Rutgerssonovi zaplatili od 238 000 euro, až po jeden milión. V článku Yacht zmiňuje příběh německého lékaře, který na zálohách za Malo Yachts 43 zaplatil 522 000 euro a protihodnotou mu má být prázdná laminátová skořepina bez motoru, stěžně, instalací, palubní elektroniky a čalounění. Z dřevěných části interiéru je hotová jen polovina.

A situaci zřejmě nezlepší ani konkurz, protože Sweden Yachts Group nemá téměř žádný majetek, budovy loděnice jsou pronajaté. Rozestavěné trupy sice mají své majitele, ale jejich hodnota je zlomkem zaplacených záloh. Jachty zřejmě bude možné nechat dokončit jinde, to ale bude znamenat velké dodatečné náklady.

Tento krach může mít negativní vliv na celý sektor menších kvalitních loděnic, zákazníci se mohou začít obávat o jejich spolehlivost, a to učiní situaci ještě složitější.

485
Na horu