Search
× Search
Ilegální zlatý důl na Tijatu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Ilegální zlatý důl na Tijatu

Na ostrově Tijat ležícím nedaleko od Vodice je zlatý důl. Tedy ilegální zlatý důl. Ostrov patří obyvatelům blízkého Prviće a ti si na těžbu zlata stěžují.

Pro Chorvatsko je turistický ruch alfou a omegou národního hospodářství. Turisté přijedou, vytřepou kapsy, vysají bankomaty a jedou domů. Tak vypadá těžba zlata v moderní době. Jedním z dolů na turistické zlato je restaurace na Tijatu a molo pod restaurací postavené. Tento důl pracuje již více než 5 let nelegálně. A nic se neděje.

Ostrov Tijat patří rovným dílem všem obyvatelům Prviće, kteříostrov koupili. Na ostrově postupem času vyrostla restaurace a pod ní molo na vyvazování jachet. Jenomže vše toto vyrostlo nelegálně, bez souhlasu spolumajitelů ostrova. Ti se snaží již 5 let problém černé stavby vyřešit, ale narážejí na netečnost, neochotu a bezzubost úřadů.

Příkladem budiž molo pod restaurací. Místo navštívil kapitanát, který shledal, že se jedná o černou stavbu a nařídil její odstranění. Majitel restaurace ale prohlásil, že molo není jeho a že neví, čí je. A tím vše skončilo. Kapitanát vyplnil lejstro, nic se nestalo a prohlásil, že více s tím nemůže dělat.

Restauraci navštívila před 14 dny státní inspekce a nařídila její zavření. Majitel si rozhodnutím podložil nohu od stolu a pokračuje dál, jakoby se nechumelilo. Soudy běží, majitel restaurace je prohrává, odvolává se na procedurální maličkosti a tak to běží již 5 let. V podstatě se neděje nic.

Jen Prvićané, majitelé ostrova, se bouří. Cítí se opuštění státem, cítí, že se jim děje bezpráví. Ptají se proč a hledají za nečinností korupci. A není to vyloučené. Když máte nelegální zlatý důl, vyplatí se rozhodit kolem sebe pár valounů, aby se na vás zapomnělo.

2741
Na horu