Search
× Search
Hvězdná dvojice
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Hvězdná dvojice

Ve světě nejrychlejších trimaranů třídy Ultime vznikl tým snů. Pod křídly týmu Gitana spoljili síly Charles Caudrelier a Franck Cammas. Dva francouzští vítězové Volvo Ocean Race znovu na jedné lodi.

Tým Gitana, který patří rodině Rothschildů (dobrý oddíl) spolupracoval posledních 8 let se Sebe Jossem. Vynikající jachtář byl v barvách týmu vidět, ale přeci jen se od něj očekávalo více. Byly také okamžiky, jako po svém vypadniutí z Vendée Globe, kdy se nechal slyšet, že narazil na hranice svého pudu sebezáchovy.

Nová generace jachet létajících na foilech, ať již jednotrupých, nebo vícetrupých, se rychlostně posunula naprosto jinam. To zřejmě dokáže zvedat vlasy na hlavě i těm nejlepším z nejlepších.

Po neúspěchu v Route du Rhum, kdy se na trimaranu Edmond de Rothxchild ulomila příď plováku, se tým rozhodl pro výměnu za kormidlem. Původně počítal jen s jednou pozicí skippera, ale během výběrového řízeníá vykrystalizovala myšlenka na dvojčlenný tým. Jde přitom o jachtaře, kteří se velmi dobře znají a na mnoho projektech spolupracovali. Včetně Volvo Ocean Race 2011/12 v týmu Groupama, který znamenal druhý francouzský triumf v tomto závodě.

Jedním z důvodů pro nevšední angažmá dvojice hvězd do jediného týmu je závod Brest Atlantique, který bude startovat v listopadu tohoto roku. Jde o doublehanded regatu dlouhou 14000 mil (polovina cesty kolem světa) a je určena pro trimarany Ultime. Bude se tedy na co těšit.

Tým musel při výběru skippera brát v úvahu také to, že bude minimálníá čas na trénink s novou lodí. Trimaran půjde na vodu teprve za pár dnů a zvládnout takto specifickou bestii nebude vůbec snadné. Trimaran Gitana je navržen na tom, že bude létat na foilech. Takovou loď je třeba se naučit ovládat a využívat její potenciál. Zvládnout takovou loď v krátké době dokážou jen ti nejlepší. Francku Cammasovi se přitom budou hodit zkušenosti ze světa létajících katamaranů v Americkém poháru.

Více informací zde.

4112
Na horu