Search
× Search
Hurikán a vlny ke 20 metrům
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

Hurikán a vlny ke 20 metrům

Letošní hurikánová sezóna už vyčerpala všechny přidělené názvy a meteorologové musí další bouře pojmenovávat podle písmen řecké abecedy. Na hurikány dobrý rok… Jedna z bouří se nyní chystá na cestu do Evropy.

Jmenuje se Epsilon, momentálně se pohybuje jihovýchodně od Bermud a směřuje rychlostí 6 uzlů na severozápad. Zatím tedy nic nenapovídá tomu, že by se bouře měla přesunout k Evropě.

Předpověď počasí však ukazuje, že již dnes změní tropická cyklóna směr a zamíří nejprve na sever a později na severovýchod k Evropě. Z tropické cyklóny se změní na extratropickou bouři, rychlost jejího pohybu se zvýší a na začátku příštího týdne ji můžeme čekat v Evropě.

V současné chvíli se jedná o hurikán třetí kategorie na Saffir-Simpsonově stupnici. Tlak vzduchu v jeho centru by se podle předpovědi měl pohybovat nad 970 hPa, ale podle měření klesl až na 956 hPa a zřejmě bude i nadále klesat.

Tlaková níže naberte rychlost během neděle. Během úterý zasáhne její přední strana pobřeží Irska. Vítr jižně od středu cyklóny by měl dosahovat rychlosti kolem 100 uzlů a výška vln podle předpovědních modelů by měla západně od Irska přesahovat 17 metrů. V takovém případě by mohly být jednotlivé vlny výrazně vyšší a dokonce by mohly atakovat dosavadní rekordní hodnoty. Ještě na pobřeží Irska by se mohlo jednat o vlny vysoké 15 metrů.

3664
Na horu