Search
× Search
Hrozí na Jadranu srážka s minou?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Hrozí na Jadranu srážka s minou?

Řekli byste, že nehrozí. Sedmdesát let po válce! Opak je pravdou. Před devíti dny bylo nutné jednu protilodní minu ze 2. světové války zlikvidovat výbuchem. Objevena byla v moři nedaleko Kornat.

5. června v 0920 objevili pracovníci Lučke kapitanije Zadar protilodní minu větších rozměrů. Plula nedaleko mysu Čuška na Dugim otoku. Ihned byla přes MRCC Rijeka kontaktována policie a bylo vyhlášeno navigační varování.
Policie monitorovala pohyb miny, aby nemohlo dojít ke srážce s některou z kolem proplouvajících lodí. V 1120 mina uvízla na mělčině na ostrůvku Kurba Mala. Na místo dorazili potápěči, kteří minu opatrně dostali na pobřeží.
Šlo o podmořskou protilodní minu (nejspíše typ SAG-2) o průměru 1,5 metru, se 30 kg trhaviny. Vzhledem k tomu, že stále hrozilo nebezpečí výbuchu, bylo rozhodnuto minu zničit kontrolovaným výbuchem. To bylo provedeno ve 2100.
Šlo o minu, která se kotvila k mořskému dnu. Utrhla se tedy ze své kotvy a dala se do pohybu. Aktivuje se ulomením jedné z tyček na povrchu miny. V olověných tyčkách se nachází galvanický článek, který se po ulomení aktivuje vodou a dojde k detonaci.
Mina byla určena k likvidaci vojenských a nákladních lodí.
A pak, že je na Jadranu bezpečně.
6428
Na horu