Search
× Search
Hongkong se stává bezpečným přístavem pro ruské oligarchy
Jan Koukal

Hongkong se stává bezpečným přístavem pro ruské oligarchy

Napětí mezi USA a Čínou se minulý týden zvýšilo, když do hongkongských vod připlula 142metrová jachta Nord, kterou vlastní ruský miliardář Alexej Mordašov. Na jednoho z nejbohatších Rusů a jeho majetek letos Američané uvalili sankce. Hongkongský správce John Lee si z nich však příliš velkou hlavu nedělá.

Loď německé loděnice Lürssen v hodnotě půl miliardy dolarů se dvěma heliporty, kinem a bazénem pluje pod ruskou vlajkou. Megajachta připomínající malou letadlovou loď kotvila převážně ve vodách západně od hongkongského přístavu Victoria Harbour. Lee uvedl, že nemůže „dělat nic, co nemá právní základ“ a že Hongkong se bude řídit pouze sankcemi OSN, do nichž Mordašov zahrnut není.

Mordašov je většinovým akcionářem ocelářské společnosti Severstal. Podle časopisu Forbes jeho jmění dosahuje 18,2 miliardy dolarů, což jej řadí mezi nejbohatší lidi v Rusku. Poté, co byl letos sankcionován, Mordašov okamžitě převedl vlastnictví klíčových aktiv, včetně akcií společnosti TUI a těžební společnosti Nordgold. V březnu italské úřady zabavily Mordašovovu 65metrovou jachtu Lady M.

Americké ministerstvo zahraničí varovalo před důsledky Leeova prohlášení. Podle úřadu využívání Hongkongu jako bezpečného útočiště osobami, které se vyhýbají sankcím z více jurisdikcí, vůbec nesvědčí transparentnosti tamního podnikatelského prostředí. Američané rovněž uvedli, že pověst Hongkongu jako finančního centra závisí na dodržování mezinárodních zákonů a norem.

„Pověst a status Hongkongu jako mezinárodního finančního centra jsou celosvětově uznávány a nesnesou žádné očerňování,“ reagovalo čínské ministerstvo zahraničí.

Sám hongkongský správce Lee přitom figuruje na americkém seznamu sankcionovaných osob, a to kvůli svému podílu na potlačování místních svobod. „Takzvaným sankcím se prostě vysmějeme,“ předložil jednoduché řešení.

 

Lürssen Nord - Technické údaje

Délka 142 m

Šířka 19,5 m

Ponor 5,15 m

Výtlak 9250 t

Motory 4x MTU á 5846 hp

Rok výroby 2020-21

Cestovní rychlost 15 uzlů

Posádka 40 osob

Hosté 24 osob

492
Na horu