Search
× Search
Hon na ruské megajachty pokračuje
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Hon na ruské megajachty pokračuje

Italská policie zadržela jachtu známou svojí ošklivostí, která se jmenuje Sailing Yacht A a patří Andreji Melničenkovi. Jinému známému jachtaři Romanu Abramovičovi se zatím daří podezřele unikat.

Sailing Yacht A je těžko definovatelným produktem. Je to motorová loď, do které byly vetknuty tři stěžně, aby z motorové lodě nepříliš významné délky vznikla největší sail-assisted motor yacht. Jachta procházela údržbou v doku v italském Terstu. Zadržena byla včera 12. března italskými úřady.

Druhá Melničenkova jachta se jmenuje originálně Motor Yacht A. Té se podařilo uniknout, v současné době je na Maledivách.

Image
Andrej Melničenko je v této hře úspěšný jen napůl. Jinak je na tom další z ruských milovníků jachtingu Roman Abramovič. Ani jeho výchozí pozice nebyla růžová. Přesto se mu daří bojovat velmi úspěšně. Jeho jachta MY Eclipse (162,5 m délka, 22 m šířka, 500 mil. USD cena) byla v době vypuknutí konfliktu zakotvená u břehů ostrova Saint Martin v Karibiku. Nepříliš bezpečnou lokalitu se jachtě podařilo opustit a nyní se pohybuje v Alboranském moři jižně od Španělska a směřuje na východ. Zatím není jasné, co je cílem, který bezpečný přístav. Dojezd jachty na plné nádrže (1 000 000 l) je 6000 NM. V současné chvíli má za sebou cca 3400 mil plavby.

Zajímavý je úprk druhé jachty Romana Abramoviče MY Solaris. Je dlouhá 140 metrů a pouhý rok stará. Před 14 dny ještě stála v loděnici MB92 v Barceloně v suchém doku. Během pár dnů byla spuštěna na vodu a usilovně se na ní pracovalo. Podařilo se dát do provozu vše potřebné, aby jen pár hodin před přidáním Abramoviče na sankční seznam jachta mohla vyplout z Barcelony a úprkem na východ se zachránit. Zajímavá náhoda.

Image
Dnes stojí Solaris na kotvě v černohorské Boce Kotorské. Je otázkou, jestli je Kotor pro jachtu finální destinací, nebo jen zastávkou pro načerpání paliva, jako tomu bylo u jiné megajachty s ruskými kořeny Galactica Super Nova. Marína Porto Monte Negro měla (možná má dosud) ruské spolumajitele a Rusové umí s černohorskými úřady velmi dobře komunikovat. Galactica Super Nova nabrala v Boce palivo a vyrazila dále na východ, nejspíše na Maledivy nebo na Seychelly.

Abramovič má tedy jednu jachtu v Černé Hoře a druhá je v západním Středomoří a směřuje na východ. Pokud nabírala palivo jen v Karibiku, zřejmě o mnoho dále než do Černé Hory nedopluje. I když zde je samozřejmě otázkou rychlost, kterou pluje, se sníženou rychlostí se prodlužuje dojezd.

2448
Na horu