Search
× Search
Kurzy TOP
Garmin Quatix 5
Daniel Vodička

Garmin Quatix 5

Chytré hodinky jsou v módě. Dokážou věci dříve reálné ve filmech s Jamesem Bondem. Aby zároveň byly vodotěsné a uměly vše, co potřebuje závodní a turistický jachtař, musíte hledat dlouho. Nakonec najdete zřejmě jediné. Jmenují se Quatix 5 a jsou od Garminu. 

Garmin je známý výrobou GPS přístrojů, mapových plotterů a v posledních letech také veškeré lodní navigační elektroniky. S tímto základem vytvořil chytré hodinky, které vedle celé řady „běžných“ funkcí mohou komunikovat s kompletní lodní elektronikou, je možné na nich číst údaje z přístrojů, ovládat s nimi autopilota, nebo lodní stereo značky Fusion. Na palubě jachty vybavené elektronikou Garmin jde o multifunkční zařízení, ze kterého můžete řídit téměř vše. 

Do společnosti i do vody

Foto archiv

Foto archiv

Klasické hodinky, výběr z jednotlivých aktivit, nebo navigační obrazovka.
Testovali jsme model Quatix 5 Sapphire Edition. Tato verze je vybavena sklíčkem odolnějším proti poškrábání. Navíc vedle silikonového pásku i snadno vyměnitelným páskem nerezovým. U výměny pásků se na chvíli zastavme. Výměna je díky systému QuickFit naprosto jednoduchá. Stačí zmáčknout na pásku pojistku a pásek je dole. Snadný úkon zvládnete jednou rukou. Není třeba žádné nářadí, nic. Rozhodnete-li se cestou z práce do bazénu pro nasazení sportovního silikonového pásku, za 20 vteřin máte hotovo a můžete skočit do vody.

 
Přesná a rychlá GPS
Pojďme ale k tomu hlavnímu, co hodinky nabízejí jachtařům. Garmin byl pionýrem mezi výrobci GPS a dodnes je náskok firmy patrný. V hodinkách je instalován vysoce citlivý GPS modul přijímající i satelity systému GLONASS, vybavený všesměrovou anténou EXO. Díky tomu dokáže GPS velmi přesně pracovat a to i při tak náročných činnostech, jako je plavání, při kterém jsou hodinky většinu času pod vodní hladinou.

Startovní čára a MOB
Závodní jachtaři ocení především aplikace, které pomáhají při regatách. Samozřejmostí je odpočítávání do startu. Funkce virtuální startovní čáry vám udává čas do startu, vzdálenost ke startovní čáře a čas, který vám plavba na čáru bude trvat. Dopředu vidíte, jestli budete na čáře příliš brzy, nebo naopak pozdě.
Hodinky také pomohou při monitorování stoupačky nebo při pádu muže přes palubu. Po zmáčknutí jediného tlačítka se spustí GPS a začne navigovat k místu pádu trosečníka. Tyto funkce nepotřebují synchronizaci s přístroji v lodi. 

Kotevní alarm

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Velmi užitečnou funkcí je kotevní alarm. hodinky na ruce vás vzbudí, jakmile jachta opustí zvolený poloměr.
Z dalších užitečných funkcí, které nepotřebují propojení, je kotevní alarm. Jednoduše nastavitelný alarm je dobrou pomůckou, která se hodí především na charterových lodích, kde vestavěné přístroje nemusí mít funkci hlasitého kotevního alarmu. Spustíte kotvu, nastavíte bezpečný okruh a jakmile ho jachta opustí, hodinky na ruce vám dají vědět. Zkoušeli jsme signál GPS i v podpalubí laminátové lodě a alarm pracoval přesně a bez potíží.
Jako zbytečná se mi jevila funkce počítání délky kotevního řetězu. Nastavíte si kolikanásobek hloubky chcete vypustit, dále jaká je hloubka a jak je vysoká příď a aplikace vám řekne délku řetězu. Myslím si, že jednoduchou násobilku snad jachtař zvládne i bez aplikace.

 

Příliv a odliv

Foto archiv

Foto archiv

Hodinky mohou replikovat údaje z navigačních přístrojů.
Další šikovnou pomůckou jsou údaje o přílivu a odlivu. K tomu již je třeba spárovat hodinky s telefonem. GPS si zjistí polohu a hodinky přes telefon stáhnou údaje o výškách hladin pro následujících 7 dnů.
Mnoho dalších funkcí se objeví po spárování s lodními přístroji. Na hodinkách můžete sledovat údaje z navigačních budíků, můžete měnit kurz na autopilotu.
Již jsme se zmínili i o možnosti ovládání sterea značky Fusion. Dále je možné použít hodinky ke spouštění a vypínání kamery VIRB 360. 

Plavání v bazénu i venku

Z celé řady dalších přednastavených funkcí jiných než jachtařských, stojí za zmínku ty plavecké. Hodinky jsou vodotěsné do 100 metrů. V bazénu měří uplavanou vzdálenost podle počtu bazénů. Zaznamenávají i časy na každý bazén, nebo je možné je nastavit tak, aby udávali tempo při zvoleném tréninkovém rytmu. Počítání bazénů funguje spolehlivě až na chvíle, kdy během jedné délky bazénu změníte styl například z kraula na prsa. V té chvíli hodinky započítají další bazén.
Hodinky dovedou změřit uplavené vzdálenosti i na volné vodě, kde využívají GPS. Nezvládnou však styl prsa, při kterém je ruka většinou pod vodou. 

Veslování, SUP, běh, cyklistika…
Podobně jako při plavání dovedou hodinky Quatix zvládnout i další vodní sporty jako je veslování, nebo stále populárnější jízda na paddleboardu. K dispozici ale jsou i aplikace monitorující běh, jízdu na kole, nebo turistiku. V průběhu celého dne hodinky měří na zápěstí tep svého nositele a dále je možné k nim připojit i celou řadu dalších čidel.

Během dne hodinky pracují jako krokoměr, k dispozici je tlak vzduchu, nadmořská výška, kompas. Samozřejmostí je možnost příjmu telefonních hovorů či čtení SMS zpráv, nebo zobrazování připomínek z diáře.

 
Při používání hodinek se počítá s jejich synchronizací s telefonem a spojením se službou Garmin Connect. Na mobilním telefonu uvidíte veškeré svoje zaznamenané výkony a různé užitečné statistiky. Přes službu je možné stahovat další doplňky pro hodinky.

Dlouhá výdrž
Na jediné nabití vydrží Quatix v režimu chytrých hodinek pracovat více než 14 dnů. Při zapnutí GPS (zapíná se dle potřeby po spuštění jednotlivých aplikací) je přístroj funkční celých 24 hodin.


Závěrem

Hravým jachtařům hodinky nabízejí mnoho možností k realizaci. Sportovně zaměření jedinci ocení monitorovací aplikace pro nejrůznější sportovní činnosti. Mohou pomoci s orientací v neznámém terénu, nebo poskytnout velmi užitečné údaje. Některé funkce hodinek dělají plavbu na lodi (na paddleboardu, na dinghy) bezpečnější. Pro méně technicky nadané jedince může být u některých funkcí náročné ovládání. Do určité míry to může být způsobeno i českým manuálem, který některé anglické odborné výrazy nepřekládá dobře. Může trvat, než si uživatel osvojí logiku ovládání. S cenou 14990,- Kč za základní model nejde o levné chytré hodinky, mnohé jejich funkce jsou ale neopakovatelné. A to jsme z nich vyjmenovali jen některé.

Vytisknout
6894
Na horu