Search
× Search
Fossettův rekordní trimaran se stal terčem útoku v Jemenu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Fossettův rekordní trimaran se stal terčem útoku v Jemenu

Trimaran Lakota, který v letech 1993 až 2000 s miliardářským dobrodruhem Stevem Fossettem za kormidlem posbíral 12 rekordů, se dostal do potíží u břehů Jemenu. Podle několika bezpečnostních organizací se stal terčem pokusu o nalodění a přepadení.

Britská organizace UKMTO (United Kingdom Maritime Trade Organization) stejně jako centrum MICA (Maritime Information Cooperation and Awareness Center) uvedly, že k incidentu došlo za plavby, 33 mil jihozápadně od jemenského města Hudajda. Povaha útoku však zůstává neznámá.

Bývalá Fossettova loď je nyní registrována v Hongkongu. Podle dřívějších informací ji před časem koupil francouzský jachtař Philippe Poupon, který s ní měl v úmyslu plout kolem světa.

Web Maritime-executive uvádí, že letos jachta opustila Filipíny a předpokládalo se, že míří do Středomoří. To se potvrdilo předminulý víkend, kdy byla zaznamenána její přítomnost v Djibouti. Není však zřejmé, proč se po vplutí do Rudého moře držela navzdory všem bezpečnostním zásadám u jemenských břehů.

Podle monitoringu oblasti, který provádí EU, pronásledovaly 60stopý trimaran tři lodě s ozbrojenci v civilním oblečení, kteří se pokoušeli nalodit na trimaran. Měli být vybaveni útočnými puškami a granátomety. Na loď údajně i stříleli.

Organizace Dryad Global, která se zabývá bezpečnostní námořní dopravy, v souvislosti s incidentem zdůrazňuje, že plavidla by se měla této oblasti vyhýbat kvůli rozšířeným rizikům vyplývajícím z konfliktu v Jemenu. "Je známa řada případů podezřelých přiblížení či zadržení ať už jemenskou pobřežní stráží, silami SLC nebo húthijskými povstalci. Situace zůstává nejasná a existují otazníky ohledně skutečných záměrů posádky trimaranu, když se vydali do této oblasti," uvedla Dryad Global.

Loď i posádka nejspíše vyvázly bez větší újmy. Na místo později dorazily námořní síly EU , respektive italská fregata Carlo Bergamini.

 

 

1366
Na horu