Search
× Search
Finský zázrak Tulikettu se potopil po srážce s UFO
Jan Koukal

Finský zázrak Tulikettu se potopil po srážce s UFO

Brzy skončily ambice finského týmu Tulikettu Racing, založeného jachtařským klubem Xtra Staerk. Jejich loď Infinity 52 Tulikettu, s níž chtěl tým vstoupit do světa nejprestižnějších závodů oceánského jachtingu, se srazila s neidentifikovaným plovoucím objektem v severním Atlantiku během plavby z Portugalska do Británie.

Loď se čtyřčlennou posádkou se 18. dubna vracela na týmovou základnu v Portsmouthu. Po srážce s neidentifikovaným plovoucím předmětem (Unidentified Floating Object - UFO) posádka spustila EPIRB. Všichni čtyři jachtaři byli dva dny po kolizi zachráněni ropným tankerem a poničená jachta zůstala ponechána na moři.

Tým o ni ale nechtěl přijít a 21. dubna zahájil hledání pomocí výkonného remorkéru a průzkumného letadla. Intenzivní pátrání ale ke kýženému cíli nevedlo a tým jej 29. dubna ukončil.

Jachta Tulikettu měla přinést do oceánského jachtingu revoluci. Byla vybavena systémem DSS (Dynamic Stability Systems), který díky bočně vysouvacím foilům umožňuje ovlivňovat náklon lodi dle přání posádky. Foil podporuje vztlak, ale z hlediska stability funguje podobně jako balast či vyvažující posádka na boku lodi. Jachtu však ani nebrzdí (právě naopak), ani nepřipravuje o ruce členů posádky. Zároveň šlo o první závodní jachtu s DSS systémem, vyvinutou pro částečnou sériovou výrobu.

Rychlostní potenciál se potvrdil. Právě v osudový den si posádka užívala plavbu s foilem vysunutým do závětří a po klidné hladině se řítila rychlostí 30 uzlů.

Jachta pokřtěná teprve v říjnu 2021 byla navržena Hughem Welbournem a trup byl postaven ve Spojených státech. Její ztráta je hořkou pilulkou jak pro majitele týmu Tulikettu Racing Arta Linnervuoa, tak pro samotnou loděnici. "Vývojem a stavbou Tulikettu jsme strávili tolik času, že její ztráta je po nás obrovským zklamáním, byť se blíží dokončení trupu číslo 2 a za pár týdnů zahájíme stavbu trupu číslo 3," řekl zakladatel Infiniti Yachts Gordon Kay.

2000
Na horu