Search
× Search
f.a.s yachting, mnoho zájemců, méně lodí
Daniel Vodička

f.a.s yachting, mnoho zájemců, méně lodí

Na lodním trhu panuje velký přetlak poptávky nad nabídkou. Jaká je v tomto směru situace ve francouzských loděnicích Jeanneau a Excess jsme se zeptali Libora Záruby ze společnosti f.a.s yachting, která plachetnice a motorové čluny Jeanneau a katamarany Excess dováží.

Na konci minulého roku jsme zveřejnili článek o dlouhých dodacích lhůtách nových jachet, se kterými se potýkají všechny loděnice. Jak reagují vaši zákazníci na odpověď, že loď, o kterou mají zájem, mohou dostat až v roce 2023?

	Foto Jeanneau

Foto Jeanneau

Merry Fisher 895
Loděnice Jeanneau v tomto období zavedla „přídělový systém“. Prodejci si musejí objednávat lodě na sklad. Na rok 2022 jsme nedostali vše co jsme požadovali. Např. pro nejžádanější model Merry Fisher 895 byla objednávka redukovaná. Lodě, které máme na tuto sezónu objednané, jsou uvedené na našich stránkách.  Reakce zákazníků jsou různé, ale většinou se se situací smířili.

Zvláštní situace se netýká jen dlouhých dodacích lhůt. Problémem jsou také ceny, které v poslední době rychle stoupají. Jak se řeší cenová nejistota u jachet, které zákazníci dostanou například až v roce 2023?

Nové objednávky jsou už na rok 2023 a cena se zvyšuje přibližně o 10%. Továrny Jeanneau i Excess už vydaly ceníky A2023 pro nové objednávky.

Foto Gilles MARTIN-RAGET

Foto Gilles MARTIN-RAGET

Jeanneau 54
Pojďme se nyní podívat do modelové řady jachet Jeanneau. Jaký typ plachetnice a jaký typ motorového člunu jsou v posledním roce u Jeanneau nejúspěšnější v celosvětovém měřítku?

U outboard motorových lodí je velmi úspěšný model Merry Fisher 895. V letošním roce přivezeme do ČR i sportovnější verzi Merry Fisher 895 Sport. Z lodí Jeanneau Yachts je velmi úspěšný model Jeanneau 54 a věříme i v Jeanneau 60. Rád bych se zmínil i o značce Excess, kterou nově na našem trhu zastupujeme. Jejich katamarán Excess 11 je velmi úspěšný, ale dostupnost je bohužel také rok 2023.

Foto Jeff Webster

Foto Jeff Webster

Merry Fisher 695
Je možné určit nejoblíbenější produkt Jeanneau na našem českém trhu?

Na českém trhu jsou z naší nabídky Jeanneau lodí nejžádanější modely řady Merry Fisher . Jedná se především o MF 795 S2 a 895. Zajímavý je i nový model Merry Fisher 695 S2, který jsme letos dovezli.  Je dobře transportovatelný, protože má šířku 2,54m a má nově přepracovaný interiér. Továrna Jeanneau bohužel z nabídky vyřadila plachetní lodě pod 10m se sklopným kýlem a sklopným stěžněm, tzn.lodě použitelné pro naše podmínky.

Jaký je podíl prodejů plachetnice vs. motorový člun u vás ve f.a.s yachtingu? 

V poslední době je podíl 90% motorové lodě.

Foto Christophe Launay

Foto Christophe Launay

Excess 11
A na závěr, jakou jachtu z produkce Jeanneau bys zvolil ty?

Něco na české vody a něco na moře. Na moře Sun Odyssey 440 nebo Excess 11 a na vnitřní vody Merry Fisher 795 Sport.

3206
Na horu