Search
× Search
Evropské jachty roku 2022
Daniel Vodička
/ Kategorie: Novinky

Evropské jachty roku 2022

Evropské jachty roku 2022 jsou známé. Podruhé v devatenáctileté historii nedošlo k vyhlášení na veletrhu v Düsseldorfu, stejně jako loni bylo kvůli nemoci Covid vyhlášení provizorní.

Vítězné jachty byly vyhlášeny v pěti kategoriích, v atraktivní kategorii Performance Cruiser jsme měli také svého zástupce. Jednalo se o katamaran IC 36 Independence.

Performance Cruiser

Image
Nominované jachty: IC 36 Independence; J/45; JPK 39FC; Pogo 44; Solaris 40

Vítěz: JPK 39FC

U nás málo známá loděnice JPK z francouzského Lorientu vyrábí vynikající závodní jachty, které dominují v offshore závodech IRC. Děvětatřicítka je turistickou verzí těchto jachet. Jedná se o rychlý cruiser (FC Fast Cruiser). Sendvičová konstrukce a vakuová infuze zajišťují nízkou hmotnost a výborné výkony na vodě. Novináři hodnotící jachtu se vyjádřili s obdivem: „Na stoupačku prohání X-Yachts a po větru letí jako Pogo.“ Základní cena bez DPH je 205 100 EUR.

Luxury Cruiser

Image
Nominované jachty: Hallberg-Rassy 50; Jeanneau Yachts 60; Lagoon 55; Swan 58; X5.6

Vítěz: Hallberg Rassy 50

Porota ocenila moderní tvar trupu jachty známé švédské značky. Podle hodnotitelů se jedná o zatím nejpovedenější moderní Hallberg Rassy. U jachet z jihu Švédska je důraz na každý detail samozřejmostí. Základní cena bez DPH cca 1,3 milionu EUR.

Family Cruiser

Image
Nominované jachty: Beneteau Oceanis 34.1; Dufour 470; Hanse 460; Jeanneau SO 380; Neel 43

Vítěz: Hanse 460

Po letech německá loděnice změnila designérskou kancelář a výsledkem je jachta roku. Jachta se vyznačuje proti předešlým modelům objemnějším trupem, který především v kokpitu budí dojem větší jachty. O úspěšném přijetí jachty veřejností svědčí přes 150 prodaných kusů ještě předtím, než byla první spuštěna na vodu. Základní cena 270 900 EUR bez DPH.

Bluewater Cruiser

Image
Nominované jachty: Allures 51.9; Outremer 55; Ovni 370; Windelo 50

Vítěz: Outremer 55

Kdo by nechtěl katamaran, jehož rychlost jen zřídka klesá pod 10 uzlů. Denní výkony přes 240 mil jsou pro francouzskou jachtu běžné. Loděnici se podařilo vytvořit jachtu s moderním a pohodlným interiérem, ale přitom zachovat nízkou hmotnost, která je pro výkony katamaranů nezbytná. Loděnici se již nyní sešlo přes 50 objednávek. U jachty s cenovkou 1,35 milionu EUR bez DPH to je neuvěřitelný úspěch.

Special Yacht

Image
Nominované jachty: De Cesari 33; Revolution 24; Saffier SE33 Life; Sunbeam 32.1; Tricat 6.90

Vítěz: Saffier SE33 Life

V nejextravagantnější kategorii se představily odvážné projekty, které se nemusí líbit každému. Zvítězila nakonec jachta, která má k revolučnímu designu z nominovaných lodí nejdále. Holandská loděnice vyrábí nádherné daysailery mimořádné kvality. SE33 je potvrzením těchto slov.

2343
Na horu