× Search
Erste Premier Trophy 2016
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Ve dnech 21.-26. května se v Biogradu na Moru konal již pátý ročník oblíbené regaty ERSTE Premier Trophy organizované společností YFA. Ve startovním poli se proti sobě během čtyř závodních dní utkalo 24 lodí včetně třech kompletně ženských posádek a jednoho rakouského týmu.
Letošní ročník se nesl ve znamení krásného počasí, výborné jachtařské atmosféry během rozjížděk, ještě lepší na břehu, a především také rekordního množství posádek. Závodilo se ve dvou lodních třídách – Elan 350, kde se utkalo 6 posádek, a Bavaria 40S, kde proti sobě změřilo síly celkem 18 posádek. Od amatérských, až po posádky vedené zkušenými českými závodníky. Zároveň byla letos skupina závodníků rozšířena o jeden zahraniční tým – rakouskou posádku kapitána Heinze Ekelhardta, která si nakonec odvezla putovní pohár ve třídě Bavaria. Ve třídě Elan si pro vítězství po sedmi rozjížďkách dojela smíšená posádka kapitána Václava Huka. Za zmínku jistě stojí také tři ženské posádky, které v obou lodních třídách jasně dokazovaly, že se o své místo umí prát od startovní až po cílovou čáru.

Dámská jízda
Neděle, den tréninkových rozjížděk, by se dal nazývat „dnem dámských posádek“. V obou lodních třídách vyhrály první okruhovou rozjížďku postavenou rozhodčím Markem Pavlovským čistě dámské týmy. Ve třídě Elan protnula cílovou čáru jako první posádka Ley Princové, ve třídě Bavaria si pro tréninkové vítězství dojela se svým týmem Renata Marečková.
V pondělí se bohužel kvůli silnému jugu neodstartovala ani jedna rozjížďka. Silný déšť, jugo a chvilková bouřka byly posledním rozmarem počasí, který celou regatu doprovázel.

Úspěšný den

V úterý se mohlo konečně začít závodit. V krásném slunečném dni a větru o rychlosti do 14 uzlů se odjely dvě okruhové a jedna navigační rozjížďka. Díky přítomnosti velkého počtu zkušených závodníků bylo při startovní proceduře na co koukat. Zejména ve třídě Bavaria, kde docházelo k zajímavým soubojům – a i když se v průběhu dvou kol startovní pole trochu roztrhalo, i tak byly ze startovní lodě k vidění dojezdy do cíle pouze s rozdílem půl délky lodě.

Letní podmínky

Také středa a čtvrtek nabídly ideální jachtařské počasí - teplo, slunce a vítr maestral do 16 uzlů. Ve čtvrtek odpoledne potom následovalo poslední vyvazování u mola a slavnostní zakončení. Po celkových sedmi odjetých rozjížďkách bylo v obou kategoriích o vítězích jasně rozhodnuto. Ve třídě Elan 350 si výhru se 6 body vyjela posádka kapitána Václava Huka, následována kapitánkou Leou Princovou a jejím Ladies Sailing Team. Třetí místo si odvezla taktéž dámská posádka, vedena zkušeným kapitánem Zdeňkem Kacálkem. Ve třídě Bavaria 40S s přehledem a taktéž 6 body zvítězila rakouská posádka kapitána Heinze Ekelhardta. Druhé místo vybojovala posádka kapitána Ladislava Paťka se zkušeným Milanem Hájkem, třetí potom tým kapitána Jiřího Zelinky s taktikem Ondřejem Bobkem. Po rozdání pohárů a medailí už bylo na řadě jen nekonečné loučení a s úsměvem opakovaná fráze „tak nejpozději zase za rok!“. Závod byl doprovázen také pravidelným komentovaným rozborem videí z předchozího dne od trenéra Davida Křížka. Vysoká účast na rozborech ukazuje, že i když je ERSTE Premier Trophy převážně business a friendly regatou, posádky na sobě chtějí pracovat a posouvat své jachtařské výkony výš a výš. Účastníci regaty měli možnost využít i řady dalších nadstandardních služeb. Setkání před regatou se společenským večerem a rautem, možnost nákupu dotovaného jachtařského oblečení a v neposlední řadě mají před sebou ještě velkou after párty a slavností tečku za celou regatou. Vytváření nezapomenutelných zážitků ostatně patří k základní filozofii služby ERSTE Premier, a proto se už teď můžeme těšit na příští jaro a další ročník regatty.