Search
× Search
Kurzy TOP
Endurance – neuvěřitelné putování Shackeltonovy Transantarktické expedice
Jan Koukal
/ Kategorie: Knihy

Endurance – neuvěřitelné putování Shackeltonovy Transantarktické expedice

V roce 1914 vyráží Ernest Shackelton spolu s 27 muži na lodi Endurance k Antarktidě. Oba póly jsou již dobyty. Shackelton se chce pokusit přejít Antarktidu napříč. Počasí mu však není nakloněno. Endurance zamrzá v ledu. Nikomu z expedice se nepodaří vystoupit na pevninu. Tak začíná příběh expedice, jejíž muži se podle všeho již nikdy neměli vrátit zpět.

Příroda jim uchystala zkoušky, které podle všech předpokladů nikdo neměl přežít. Muže však vedl Ernest Shackelton. Muž který v kritických okamžicích dokázal zachovat chladnou hlavu. Muž který cítil odpovědnost za celou svou posádku. Muž který věděl, že musí přežít proto, aby mohli přežít i ostatní.

Uvězněni v ledu přišli o Endurance, po ledových krách táhli záchranné čluny, trpěli mrazem, mokrem, vichřicemi, spali ve stanech, oblékali se do vlněných svetrů. Stále dokázali obdivovat krásy přírody, stále šli za svým cílem. Nakonec dokázal Shackelton s pěti vybranými muži doplout na záchranném člunu 850 mil přes nejdivočejší moře planety jižně od Hornova mysu pro pomoc. Dokázal zachránit celou posádku, která byla 2 roky ztracena v ledových pustinách u břehů Antarktidy.

V dnešní době kdy nejrůznější „hrdinské“ příběhy vidíme na obrazovkách každý den, stojí za to si přečíst tuto knihu. Novinář Alfred Lansing dokázal zachytit atmosféru z deníků jednotlivých členů expedice, ale i z rozhovorů s jejími přímými účastníky. Civilně podaný příběh neuvěřitelné síly těchto mužů vyšel v nakladatelství DharmaGaia. Ačkoli  vázne překlad, jde bezesporu o knihu, kterou musíte mít. Pokud ji nebudou mít v knihkupectví (cena kolem 360 Kč), určitě ji najdete v antikvariátech.

Vytisknout
1444
Na horu