Search
× Search
Ellen MacArthur se opět vydá do závodu kolem Islandu
Jan Koukal

Ellen MacArthur se opět vydá do závodu kolem Islandu

Anglická „penzionovaná“ jachtařka Ellen MacArthur se podruhé za sebou zúčastní závodu Round the Island Race. Chce tím oslavit 20. výročí založení své nadace pomáhající mladým onkologickým pacientům a přilákat k ní tak pozornost a samozřejmě také finance.

Někdejší první dáma sólového jachtingu a nyní „již jen“ Dáma (ženský ekvivalent titulu Sir) usedne za kormidlo jachty Solent Hero, vlajkové lodi nadace Ellen MacArthur Cancer Trust. Na dalších čtyřech lodích ji budou doprovázet mladí lidé, kteří absolvovali léčbu rakoviny. Charitativní organizace bere mladé lidi ve věku 8-24 let na plachetnice a na outdoorová dobrodružství, aby je vedla k víře v lepší budoucnost při překonávání rakoviny i po ní.

MacArthur kdysi vlétla do světa závodního oceánského jachtingu jako kometa. Závodu kolem Islandu se poprvé účastnila jako 20letá již před 26 lety. „Na závod kolem Islandu mám krásné vzpomínky. Poprvé jsem se ho zúčastnila v roce 1997 na lodi Mini Transat a od té doby jsem závodila mnohokrát; nejpamátnější bylo asi vítězství na lodi Extreme 40. Ale nejsmysluplnější bylo plachtění s mladými lidmi s nadací. Miluji to a nemohu se dočkat, až budu na vodě.“

Ellen MacArthur Cancer Trust je oficiálním charitativním partnerem závodu již od roku 2005. Od té doby bylo pro tuto charitu vybráno více než 300 tisíc liber, což umožnilo stovkám mladých pacientů získat životně důležitou podporu. I letošní kampaň je spojena s výzvou k podpoře nadace.

MacArthur je považována za jednu z nejlepších jachtařek historie. Ve své době držela řadu rekordů, včetně nejrychlejšího sólového obeplutí světa. Dodnes je držitelkou nejrychlejšího ženského sólového přeplutí Atlantiku. V sezóně 2000-2001 skončila druhá v závodě Vendée Globe.

240
Na horu