Search
× Search
Elektromotor na dinghy
Ondřej Duchoň

Elektromotor na dinghy

Na konci srpna jsem v Marina di Scarlino vyměnil posádku, vesele si vykračuji po molu F ke své lodi, která je menší, starší a pomalejší než většina ostatních, když mě zarazila jedna věc. Na 9 metrů dlouhém cruiseru vidím na dinghy elektromotor. Původně jsem si myslel, že takové nápady mám jen já, ale jak vidět asi ne.  Občas prostě někdo musí ohmatat slepé uličky lidského poznání a říct světu, tudy ne, přátelé.

Co mě kdysi vedlo k nákupu elektromotoru na dinghy

Na motorové jachtě není obvykle problém s energii a dobíjením, krom toho dobít akumulátor ze sluníčka, se jeví jako dobrá alternativa. Motor je lehký, je s ním snadná manipulace a navíc jsem si říkal, že nebudu mít strach pustit na člun samotné děti, protože to přeci nejede.

Na gumáku cca 2,4m jsem testoval jednu sezónu motor Haswing o tahu 55 lb.

Poznatky z praxe

Montáž motoru je opravdu snadná, motor neváží ani 5 kg. Bohužel ho člověk musí z něčeho napájet. Standardní aku 12V / 40 Ah váží cca 20 kg, což je ve výsledku horší než většina spalovacích motorů do 4 hp.

Nabíjení během dne bylo dle předpokladu bez problému, akorát skipper nesmí zapomenout zapojit akumulátor na nabíječku. Výdrž na 40 Ah akumulátor adekvátní, skutečně to stačí na běžný provoz lodě zakotvené v zátoce cca 500 m od břehu několikrát za den tam a zpět.

Kde je tedy to očekávané proti. Plně naložený člun to rozpohybuje na klidné vodě tak, aby se dalo doplout. Problém se skrývá ve slovech „na klidné vodě“.   Málo zatížený člun (jedna osoba) dokáže jet i proti vlnám cca 30-40 cm, ale je to dost zdlouhavé. Pokud odjedete do restaurace a vracíte se po bouřce a potřebujete s plným člunem překonat vlny u břehu, je to prakticky nemožné. Než se člun rozjede, dvě vlny co vám hrknou dovnitř, zaplaví baterku a vy začnete přemýšlet, jestli to baterka dá v té slané vodě alespoň do půlky cesty, nebo jestli se máte vrátit na břeh, člun vylít a vše si zopakovat.

Závěrem

Pokud bych provozoval loď pouze na sladké vodě, asi bych elektromotor zvažoval jako vhodnou alternativu. Pro ale hovoří jen cena a možná ekologické smýšlení. Pokud se chci posunovat po moři, které není vždy klidné, použití podobného elektromotoru po vlastní zkušenosti nemůžu doporučit.

 

 

 

4222
Na horu