Search
× Search
Dva roky prázdnin končí
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Dva roky prázdnin končí

Posledních šest z více než 600 námořníků z Kiribati, kteří kvůli pandemii covid-19 uvízli stovky a tisíce mil od domova, bylo v tomto týdnu dopraveno zpět domů. Skončilo tak dvouleté repatriační úsilí vládních i nevládních organizací ostrovního státu.

Kiribatská vláda během pandemie uplatňovala "nulovou toleranci" a uzavřela všechny příjezdové možnosti na tichomořské souostroví. Zaměstnavatelé námořníků z Kiribati tak byli nuceni platit některým z nich drahé ubytování v Dánsku či Německu i poté, co začátkem roku 2021 vypršely jejich krátkodobé kontrakty.

První, 362členná skupina námořníků se vrátila v listopadu 2020 letecky, přičemž lety organizovala ostrovní vláda, dalších 141 kiribatských námořníků se vrátilo lodí o rok později. Další lety pořádané vládou přepravily 73 námořníků začátkem letošního roku. Poslední šestice dorazila toto pondělí z Fidži. Stejně jako ostatní zamířila do karantény.

Kvůli celosvětovým opatřením spojeným s pandemií zůstaly od konce roku 2019 v cizích přístavech uvězněny stovky tisíc námořníků. V červenci loňského roku to podle odhadu Mezinárodní námořní organizace bylo 250 tisíc námořníků.

1192
Na horu