Search
× Search
Dříve hlavní plachtu nebo kosatku?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Dříve hlavní plachtu nebo kosatku?

Častá otázka, která nemá jednoznačnou odpověď. Máme jachty s rolovací kosatkou nebo klasickou, s rolovací hlavní plachtou i hlavní plachtou klasickou. Všechno chce své a my se na to podíváme.

Rolovací hlavní plachta a rolovací gena

Začneme tam, kde je to nejjednodušší. To je sestava rolovací hlavní plachta a rolovací gena. Zde je možné říci, že na pořadí nezáleží. Můžeme začít a skončit čímkoli. Vše je možné. S pořadím není třeba si lámat hlavu. Pokud budete mít vytaženou genu a potřebujete vytáhnout hlavní plachtu, nezapomeňte si povolit otěž hlavní plachty, abyste se při dotahování outhaulu neprali s větrem. A genu vytahujte již na kurzu, aby nemlátila do stěžně.

Rolovací gena a klasická hlavní plachta

Máte-li klasickou hlavní plachtu, je lepší ji vytáhnout dříve než genu. S jachtou nastavenou proti větru se vám bude hlavní plachta dobře vytahovat. Genu vytáhnete následně po odpadnutí.

I opačný postup je však možný. Vytáhli jste genu při plavbě na zaďák a nyní ostříte na bok nebo předobok a potřebujete hlavní plachtu. Ideální bude najet na předoboční kurz. Následně povolíte otěž hlavní plachty tak, aby ráhno směřovalo po větru. S takto uvolněným ráhnem můžete hlavní plachtu vytáhnout i na předoboční nebo boční kurz.

Klasická gena a klasická hlavní plachta

V takovém případě je znovu lepší začínat hlavní plachtou. Genu (kosatku) vytahujeme až ve chvíli, kdy již je jachta víceméně na kurzu, aby nemlátila do stěžně. Také v tomto případě je však možné postupovat opačně, pokud dostatečně uvolníme ráhno při vytahování hlavní plachty.

5924
Na horu