Search
× Search
Doplavete ujíždějící jachtu?
Daniel Vodička

Doplavete ujíždějící jachtu?

Plavete v moři daleko od lodě? Nebo daleko od břehu? Je to bezpečné? Jak rychle jste schopni doplavat ujíždějící jachtu?

Pokud jste světový rekordman na 50 metrů volný způsob, můžete honit jachtu ujíždějící rychlostí 4,5 uzlu. Máte na to 50 metrů a musíte se pěkně odrazit. Řekněme si, že je to nereálné. Rekordman je na světě jen jeden a těch, co mu šlapají na paty, je pár. To není náš případ.

Zkusme to jinak. Za kolik jste schopni uplavat 50 metrů v bazénu? Za 45 sekund? Za padesát? Nebo potřebujete na stejnou vzdálenost minutu a více? To už jsou realističtější čísla, ne?

Pojďme si spočítat rychlost, kterou plavete, pokud uplavete 50 metrů za 50 sekund. Znamená to rychlost 1 m/s, tedy asi 2 uzly.
To není žádný fofr, že? Představte si, jak to vypadá, když se loď pohybuje rychlostí 2 uzly. Máte pocit, že stojí.
Je toto rychlost, kterou jste schopni plavat? Myslím si, že většina populace takto rychle neplave. Ani většina jachtařů ve vodě tak rychlá není. To je můj odhad. Mnohem reálnější bude, že většina lidí dokáže vyvinout rychlost něco málo přes 1 uzel. To už ani žádná rychlost není, že? Tedy alespoň, když se na to podíváme z paluby jachty.
 

Nyní si řekneme, proč poměřujeme tyto fyzické schopnosti jachtařů

Skočíte do moře, odplavete si 50 metrů od lodě a začne foukat vítr, který vaši loď unáší. Nejprve půl uzlu, pak dokonce 1 uzel. To není nic nereálného, že? Pokud dokážete plavat rychlostí 1,5 uzlu (jste slušný plavec), máte rychlostní výhodu 0,5 uzlu. To si ani nevšimnete, že loď doháníte. Stále plavete a nic. Zdá se, že stojíte na místě. Všude kolem jen voda a do hlavy se vkrádá panika...

Co jsme tím chtěli říci? Že není dobré opustit loď a plavat od ní dále. Vždy musí být někdo na palubě. Jinak se může stát, že budete jen smutně koukat za odplouvající lodí.

Druhý případ


Nebudeme takto riskovat. Zakotvíme v zátoce a jdeme si zaplavat. Třeba na nedaleký ostrov. Plaveme krásně, rychle. Je znát, že jsme ve formě... 
Má to jen jednu vadu.
Stále se tak nějak suneme bokem…
Začíná nám to být jasné. V místě teče proud! Stačí slabý proud a my bojujeme o život.

Znovu se podívejte na rychlosti, o kterých jsme mluvili v úvodu článku. Slabý proud o rychlosti 1 uzel je na hraně našich možností, dvouuzlový proud už si s námi udělá, co chce.

Závěrem

Buďte opatrní. Moře není rybník. Ostrov, který je na první pohled na dosah, může být míli daleko. Už jste někdy uplavali 2 kilometry? Nebo jen kilometr? To je jen půl míle!
Plavete-li na otevřeném moři, na palubě by měl vždy někdo zůstat (dvojnásob to platí o motorácích, které jsou snášeny větrem rychleji) a měli byste plout jen v těsné blízkosti lodi.
Plavete-li při stání na kotvě nebo na bóji, držte se blízko břehu. Jedním důvodem jsou možné proudy a druhým riziko hrozící od jiných lodí. V těsné blízkosti břehu by vás neměl přejet vodní skútr ani motorový člun. Pokud potřebujete proplavat místem se silným proudem, plavte na co nejmělčí vodu. Proud tam slábne.

A znovu. Buďte opatrní. Pokud se vám zdá, že vám to pěkně rychle plave, zkuste se zastavit. Nejde-li to, máte problém, který je třeba ihned řešit.

11611
Na horu