Search
× Search
Dnes na Jadranu bouřlivá bóra
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

Dnes na Jadranu bouřlivá bóra

Studená fronta, která včera během dne přešla přes naše území, přechází dnes přes Chorvatsko. Za frontou zasáhne pobřeží bouřlivá bóra a ochladí se. Teploty i na pobřeží klesnou až k nule.

V současné chvíli vane jugo nad celou jižní Dalmácií až k Rogoznici, kde se stáčí vítr k východu. Na severu v okolí Rijeky již začala foukat bóra o rychlosti k 50 uzlům. Silný severovýchodní vítr se postupně rozšíří na celé pobřeží Jadranu a večer již zasáhne i Dubrovnik. Slábnutí větru přijde od severu a nejdéle se silná bóra udrží u Dubrovniku. A samozřejmě pod Velebitem.

Rychlost větru by se podle Windy měla pohybovat kolem 50 uzlů, chorvatští meteorologové pod Velebitem varují před poryvy o rychlosti 75 uzlů. Pro nejachtaře jde o vítr o rychlosti 140 km/h.

S přechodem fronty souvisí i srážky, na které jih Dalmácie čekal. Hory nad pobřežím jsou navzdory jaru vysušené a ještě o víkendu na nich zuřilo několik požárů. Sezóna požárů začala letos mnohem dříve než v jiných letech.

Jedna dobrá novinka z Murteru a Istrie. Tyto oblasti byly na pobřeží nejvíce zasaženy koronavirem. Za víkend nepřibyl na Murteru a ani na Istrii žádný nakažený.

A nakonec jedna docela zbytečná zpráva. V současné situaci. Teplota moře je nyní v Chorvatsku 15°C. To znamená, že otužilejší jachtaři by tam mohli skočit. Samozřejmě v případě, že by nebyly hranice zalígrované. Takhle si můžeme skočit tak leda…

3576
Na horu