Search
× Search
Dnes (a zítra) větrno
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Dnes (a zítra) větrno

Zima dorazila jak k nám, tak i na Jadran. Na pobřeží útočí chlad na hřbetech bóry, která atakuje přímoří z úbočí pobřežních hor.

Typická zimní bórová situace. Teplota moře se stále pohybuje mezi 13 a 15°C, zatímco za horami mrzne. To jsou okamžiky, kdy chladný a těžký vzduch dokáže padat po úbočí hor k mořské hladině dechberoucí rychlostí. Na hladině moří pod horskými hřbety zvedá atakující vítr vodní tříšť do vzduchu. Připomíná to mlhu, jde však o miliardy kapek mořské vody zvednuté z hladiny útoky větru. Vysoké vlny najdete v extrémním větru jen kousek od pobřeží.

Předpověď chorvatských meteorologů varuje místy před až 90 uzly větru. Kdo něco takového nezažil, těžko si to představí.

Podívejte se na dnešní varování z předpovědi DHMZ

Image
Upozorenje

Na sjevernom i srednjem Jadranu mjestimice udari NE vjetra 35-70, podno Velebita do 90 čvorova. Na južnom Jadranu udari SE i S, tijekom dana NE i E vjetra 35-50 čvorova. More ponegdje moguće 5. Mogući su neverini i to uglavnom na južnom i dijelu srednjeg Jadrana.

Jen pro představu přidáváme k článku video z loňského jara, kdy u mostu na Pag foukal vítr rychlostí mezi 70 a 80 uzly.

Mnohé trajekty samozřejmě nejezdí, dálnice je uzavřená. V Dalmácii je na programu oblíbená disciplína zvaná zimní odpočinek.  

Na obrázku z předpovědního modelu si všimněte míst, kde je bóra slabší a kde silnější. Jedním z míst, kde bóra výrazně slábne, je okolí Zadaru. Ačkoli pod Velebitem můžeme čekat vítr mezi 50 a 60 uzly, jen pár kilometrů daleko v Zadaru to bude jen mezi 10 a 15 uzly v poryvech. 

433
Na horu