Search
× Search
Dnes a zítra na Jadranu pozor!
Daniel Vodička

Dnes a zítra na Jadranu pozor!

Počasí na Jadranu bude v příštích dnech neklidné. Letní Jadran ukáže svoji odvrácenou tvář. Jachtaři by měli věnovat maximální pozornost předpovědi počasí. Už nyní fouká jugo, které v poryvech bude atakovat čtyřicetiuzlovou hranici. Pro dovolenkové jachtaře to může být zážitek, o který nestojí.

Podívejme se na varování chorvatských meteorologů:

Upozorenje

Mjestimični udari SE, zatim NW, sutra na sjevernom Jadranu NE vjetra 35-40 čvorova. Mjestimice nevere, uglavnom samo na sjevernom, sutra i dijelu srednjeg Jadrana.

Upozorňuji, že se jedná o varování, tedy o nejhorší jevy, které mohou chorvatské pobřeží zasáhnout. Standardní předpověď hovoří o jugu 12 – 28 uzlů. Letní sezóna je však charakteristická tím, že na moři je opravdu hodně svátečních jachtařů, proto raději tlumočíme toto upozornění.

Sever Jadranu, Istrii a Kvarner dnes mohou zasáhnout velmi silné bouřky. Silným větrem a přívalovými lijáky bude nejvíce zasažena oblast Krku, Rabu, Cresu a Rijeky. Další kolo bouřek a dešťů by se mělo dostavit zítra ráno a přesune se i přes jižnější oblasti, jako je okolí Zadaru.

Vítr bude dnes odpoledne slábnout na severu Jadranu, jugo a jihozápadní vítr vydrží jen před frontou, od Kurčuly na jih. Během noci zasáhne sever Jadranu severozápadní vítr rychlosti do 35 uzlů v poryvech. Během zítřka bude slábnout a místy se stáčet na bóru.

1066
Na horu