Search
× Search
DiCaprio a Bertarelli: klimatičtí hrdinové s karbonovou šlápotou
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

DiCaprio a Bertarelli: klimatičtí hrdinové s karbonovou šlápotou

Americká hvězda Leonardo DiCaprio nemá zrovna štěstí na lodě. Zatímco ale na Titaniku potkala zkáza jen jím ztvárněnou postavu, tentokrát se na šikmou plochu dostal sám herec. S pošramocením reputace mu dopomohl další záchranář planety, miliardář Ernesto Bertarelli.

DiCaprio je znám svým ekologickým aktivismem. Nemůže se proto divit, že se dostal pod palbu kritiky za to, že příchod Nového roku slavil v blízkosti ostrova Sv. Bartoloměj na palubě megajachty, která konzumuje celé cisterny paliva.

Velvyslanec aktivistických celebrit v OSN označil klimatickou změnu za "nejnaléhavější hrozbu, které lidstvo čelí". Využívá své slávy a neúnavně se zasazuje o to, aby svět bral tuto problematiku vážně. Klimatický zápal se promítá i do jeho herecké kariéry. Proto asi nejeden jeho fanoušek musel pozvednout obočí, když vyšlo najevo, že Leo tráví volno na jachtě, která k uplutí sedmi mil spotřebuje stejně paliva jako průměrné auto za rok.

Megajachta Vava II o délce 315 stop (96 metrů) v ceně 150 milionů liber má šest palub a je vybavena přistávací plochou pro vrtulníky. Loď poháněná čtyřmi motory MTU o celkovém výkonu 8770 kilowattů má palivové nádrže o objemu 523 tisíc litrů. Počítali-li bychom naftu za 30 Kč, za natankování necháte u pumpy přes 15 milionů Kč.  

Vlastníkem tohoto bumbrlíčka je švýcarský byznysmen Ernesto Bertarelli. Tento bývalý hlavní akcionář farmaceutické firmy Serono, jejímž prodejem se vyšvihl mezi světovou miliardářskou smetánku, je v jachtařské obci dobře znám. Na přelomu milénia založil jachtařský tým Alinghi a byl členem posádky stejnojmenné lodi, která dvakrát uspěla ve finále Amerického poháru (2003 a 2007).

Možná právě na palubě plachetnice pojal záměr, že světová moře by zasloužila větší ochranu. Bertarelli Foundation se zasadila o vznik největší mořské rezervace na světě v okolí Čagoských ostrovů v Indickém oceánu. Britská vláda území o velikosti 640 tisíc kilometrů čtverečních prohlásila rezervací 1. dubna 2010. Zda stav tamní biodiverzity Bertarelli kontroluje z paluby své megajachty, není známo.

Jistě, klimatickou situaci DiCaprio (ani Bertarelli) sám příliš neovlivní ani střídmostí, ani takovouto zhýralostí. A každý má samozřejmě právo na odpočinek dle svých preferencí. Pokud jsou to ale preference tohoto typu, těžko se pak vydávat za environmentálního vlajkonoše. Oskarový herec si spíše řekl o další nominaci - za nejlepší herecký výkon v klimatické roli.

 

Vava II

Celková délka                   96 m

Šířka                                  17,3 m

Ponor                                 4,8

Výkon                               8770 kW

Motorizace                        4x MTU

Maximální rychlost           19 uzlů

Počet palub                       6

Posádka                             30 osob

Návrh a stavba                  Devonport, UK

Dodání                              2012

 

2159
Na horu