Search
× Search
Děkujeme, odplujte
Jan Koukal
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Děkujeme, odplujte

Podzimní bouře, která postihla sever Německa a Dánsko, zanechala vážné škody na přístavní infrastruktuře včetně marín. Jedním z postižených je i přístav v německém městě Damp nedaleko dánských hranic. Bouře zde těžce poškodila zhruba dvacet lodí a do přístavního bazénu zároveň přinesla spoustu věcí, které tam nepatří. Začátkem února zodpovědný úřad oznámil, že přístav zůstane uzavřen po celý letošní rok. Majitelé jachet s trvalým stáním, kterých je asi 300, se nestačí divit.

Nařízení oznámené zemským úřadem WSA (Wasserstrassen- und Schifffahrtsämter in Deutschland) vzbudilo v německé jachtařské komunitě značnou nelibost. Velká rána to byla především pro více než 300 majitelů s trvalým kotvištěm a místní podniky působící v oblasti charterových služeb. Oznámení totiž přišlo velmi pozdě - jiné podobně postižené přístavy, jako například Maasholm, konaly a informovaly o uzávěrách mnohem dříve, přičemž počítají s otevřením v dubnu. Damp se jachtingu uzavřel sice později, ale zato na celý rok. Důvodem má být snaha zabránit vplouvání lodí do přístavu.

„Komunikace provozovatelů přístavu s majiteli stálých kotvišť je skutečný problém. Až na začátku února jsme dostali dopis, ve kterém bylo sděleno pouze uzavření přístavu na celý rok,“ řekl webu boote-magazin.de Mathias Metzger, předseda Yacht Clubu Damp. „Velmi by pomohlo, kdyby se provozovatel snažil informovat nás dříve. Jen několika majitelům se podařilo najít jiné kotviště, kterých je v současné době na pobřeží nedostatek,“ pokračoval Metzger.

Podle starostky města Damp Barbary Feyockové byla jedním z důvodů uzavření obava z trosek na dně. V této souvislosti se hovořilo o dvou lodních kontejnerech. Další průtahy slibuje fakt, že dosud není jasně stanoven rámec pro rozdělení státní pomoci z fondu, který má pokrývat škody vzniklé při podobných pohromách. V případě rezortu Damp budou podle znaleckého posudku na obnovu potřeba čtyři miliony eur. Feyocková také uvedla, že uzavírka maríny by mohla být opět zrušena, jakmile bude vypracován harmonogram oprav. Detaily týkající se financování mají být zveřejněny ještě v únoru.

Výnos se přitom nedotýká jen majitelů lodí. Generální ředitel Yachtzentrum Damp a charterové společnosti Real Sailing Martin Jannsen uvedl, že uzávěra ohrožuje asi 20 pracovních míst v jeho jachtařském servisu, která jsou na přístavu závislá. „Pokud nebudeme moci na jaře využívat jeřáb a některá mola pro stavění stěžňů, budeme mít opravdové problémy. Jak dostaneme lodě zpět na vodu? A jak získáme nové zakázky na příští zimu?“

Ani s ním před zveřejněním informace o uzávěře nikdo nemluvil. Jannsen se tak sám chopil iniciativy: „Pověřil jsem odborníka na výstavbu přístavů, aby prozkoumal, zda je možné částečné otevření. Zprávu budeme mít během několika dní a já ji dám k dispozici obci.“ Už ze samotné prohlídky podle něj vyplynulo, že část přístav by mohla zůstat otevřena.

491
Na horu