Search
× Search
Dánská turbína se zřítila do moře, majitel žádá zákaz plavby
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Dánská turbína se zřítila do moře, majitel žádá zákaz plavby

V mořském větrném parku Anholt u dánských břehů se z jedné větrné turbíny utrhl rotor se třemi listy a zřítil se do moře. Provozovatel parku Orsted požádal úřady o preventivní vyhlášení zákazu plavby v blízkosti všech svých mořských parků.

Orsted ihned zahájil vyšetřování nehody. V případě dotčené turbíny šlo o model Siemens-Gamesa 3,6 MW. Firma o incidentu informovala 6. dubna. Dosavadní vyšetřování neodhalilo příčinu kolapsu elektrárny, společnost ale v rámci bezpečnosti požádala o vyhlášení zákazu plavby nejen v parku Anholt, ale i v parcích Duddon Sands, Lincs, Gunfllet Sands, Burbo Bank a Walney 1 a 2 v britských vodách, dále v elektrárně Borkum Riffgrund 1 v německých vodách a Avedore Holme v dánských vodách.

Park Anholt byl uveden do provozu v roce 2013 a tvoří jej 111 identických turbín Siemens-Gamesa, tedy s výkonem 3,6 MW. Ve všech výše zmíněných větrných parcích jsou použity právě tyto turbíny.

Orsted je jedním z největších developerů a provozovatelů mořských větrných parků na světě. Kromě tří uvedených zemí provozuje elektrárny také v nizozemských a tchajwanských vodách a také při březích Spojených států. Do roku 2030 by měla mít nainstalovány turbíny o celkovém výkonu 30 GW.

 

1923
Na horu