Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Co značí tato bóje
Daniel Vodička
/ Kategorie: Navigace, Bezpečnost

Co značí tato bóje

Modrožlutá bóje se žlutým křížem jako vrcholovým znakem. Co taková bóje, o které jste se nejspíše neučili, znamená? Na co je třeba si dát pozor?

Název bóje je Emergency Wreck Marking Buoy. Jak již plyne z  názvu, jde o bóji značící vrak. Používá se však jen zpočátku. Tedy ve chvíli, kdy vrak vznikne, ale ještě není situace důkladně zmapována, není označen jinými bójemi (izolované nebezpečí, kardinální znaky) a není zanesen v mapách.  Na místě může být jediná bóje, nebo může být bójí kolem vraku více.  

V noci bóje svítí zábleskovým světlem měnícím barvy (Alternating) – modrá, žlutá. Může být vybavena AIS vysílačem

Tricolor

Na nutnost vzniku této bóje upozornila nehoda lodě Tricolor 14. prosince 2002. Ro-Ro Tricolor se v kanálu La Manche srazila s kontejnerovkou Kariba. Začala nabírat vodu, překlopila se a potopila. Kanál je mělký, proto vrak byl pro ostatní lodě nebezpečný. O dva dbny později najela na vrak německá nákladní loď Nicola. Remorkérům se podařilo Nicolu stáhnout ještě ten den.

Nebyl to však konec. Za 14 dnů najel na vrak Tricolor turecký tanker Vicky. To už bylo jasné, že je s tím třeba něco udělat. Na základě těchto nehod vznikla modrožlutá bóje.

 

8731
Na horu